Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

- Sponsorlu Bağlantı -

Yer fıstığının düzenli olarak tüketilmesi pek çok açıdan sağlık için yararlıdır. Peki yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığının tüketilmesi sağlık açısından ne gibi faydalar sağlar? Bu sayfamızın konusu yer fıstığının sağlık açısından faydaları ile ilgili olacak.

Yer fıstığı, içerdiği sağlıklı yağlar ve kaliteli protein özelliği ile sağlık bakımından oldukça yararlıdır. Ülkemiz ve Akdeniz‘e kıyısı olan ülkelerde yetişir. Bütün dünyada severek tüketilir. Yer fıstığının düzenli olarak tüketilmesinin sağlığa pek çok yararı olduğu gibi yine pek çok açıdan sizlere yarar sağlamaktadır.

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Organik yetiştirilen yer fıstığının faydaları saymakla bitmez. Sağlığımıza iyi gelen bazı özellikleri şu şekildedir;

  • Kötü Kolesterolü Düşürür

Yer fıstığının sağlığa faydaları çok fazla ve bunlardan en önemlisi ise kolesterol seviyesini düşürmesidir. Hayvansal kaynaklı yağların tüketimi ile yükselmeye başlayan kötü kolesterol, bitkisel kaynaklı yağların tüketilmesi ile düşüşe geçer. Yer fıstığında yer alan yağlar, kolesterol dengesini sağlamaya yardımcı olur.

- Sponsorlu Bağlantı -

Bu nedenle iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar.

  • Kolon Kanserine Karşı Koruyucudur

Yer fıstığı yüksek oranda lif içerir. Bu lifler, kolon kanserine karşı ciddi anlamda bir bariyer oluşmasını sağlar. Kolon kanseri ortaya çıkmadan önce ilk olarak bağırsaklarda folip adı verilen yapılar ortaya çıkmaya başlar ve zamanla kolon kanseri gelişir. Yer fıstığı içerisinde bulunan sağlıklı yağlar ve bol miktardaki lif, kolon kanserine yakalanmanıza büyük ölçüde engel olmaktadır.

  • Kan Şekerini Dengeler

Ani açlık ataklarında tüketilen yer fıstığı açlık ataklarını engelleyerek kan şekerinin ani olarak yükselmesine mani olur. Düzenli olarak yer fıstığı tüketmek, bu konuda çok faydalı olacaktır.

  • E Vitamini İçerir

Bildiğiniz gibi e vitamini, cilt sağlığı için en yararlı vitaminlerden birisidir ve bu vitamin, yer fıstığı içerisinde oldukça fazla miktarda bulunur. Düzenli olarak tüketilen yer fıstığı, cilt problemlerine karşı epey koruyucu olacaktır.

  • Yer Fıstığı Protein Deposudur

Vücut geliştirme sporu yapan kişiler için yer fıstığı adeta bir protein deposu olarak adlandırılır. 100 gram yer fıstığı ortalama 26 gram protein ihtiva etmektedir. Bu kadar proteini yumurtadan almak için 5 yumurta yemeniz, sütten almanız için ise 3 bardak süt içmeniz gerekmektedir.

Yer fıstığı çok az miktarına karşılık fazla protein miktarı barındırır ve bu sporcular için çok önemlidir. Sporcuların her zaman tüketmesi gereken bir gıdadır.

  • Kilo Aldırıcı Olarak Kullanılabilir

Yer fıstığının 100 gramı yaklaşık 600 kalori barındırmaktadır. Bu nedenle kilo almak isteyenler için de kullanılabilir. Yer fıstığının faydaları nelerdir diye soran pek çok kişi gün içerisinde tükettiği 200 gram porsiyondaki yer fıstığı ile kısa sürede istediği kiloya ulaşabilir.

Günde 200 gram yer fıstığı yemek, fazladan 1200 kalori almanıza ve dolaylı olarak ayda ortalama 5 kilo almanızı sağlar. Bir türlü kilo alamayan kişilerin mutlaka yer fıstığı tüketmeleri önerilir.

  • Tok Tutar

Yer fıstığı faydaları sadece kilo almak isteyenler için değil aynı zamanda kilo vermek isteyenler için de önerilen ender gıdalardan biri olarak dikkat çeker. Yer fıstığı, kilo almak isteyenler için kullanılabildiği gibi aynı zamanda kilo vermek için de kullanılabilir.

- Sponsorlu Bağlantı -

Ara öğün veya tam öğün niyetine de geçer. Yer fıstığı öyle bir besindir ki, hem protein hem yağ hem de karbonhidrat içerir. Dolayısıyla sadece yer fıstığı yiyerek bile yaşamak veya hayatta kalmak mümkün olmaktadır.

yer fıstığının faydaları
yer fıstığının faydaları

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.