Yeni Doğan Bebek İlk Banyosu Ne Zaman Yapılır?

- Sponsorlu Bağlantı -

Yeni doğan bebek ilk banyosu eve gelir gelmez yapılabilir. Ama göbeğinin düşmesini bekleyenler de vardır. Aslında bebeğin yıkanmasıyla göbek kordonunun alakası yoktur. Göbek kordonunun düşmesini beklemenin gereği yoktur. Bazı bebeklerde 3 günde düşebilir. Bazılarında 1 haftada düşer. Bu tamamen bünye ile alakalıdır.

Yeni Doğan Bebek Yıkanır Mı?

Yeni doğan bebek yıkanır mı? Sorusu çiçeği burnunda annelerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Cevap mı elbette yıkanır. Hatta benim annem “bebek yıkandıkça büyür” der. Hemen her gün yıkardım ben çocuklarımı. İlk oğlum 22 yaşında ve 197 cm boyu var. 2. Oğlum 10 yaşında ve 155 cm boyu var. Anlayacağınız biz bu hipotezi doğrularcasına her gün yıkadık bebeklerimizi.

İlk zamanlar yalnız olmayın bebeğinizle yıkama sırasında. Hem çok yorulursunuz hem de bebek üşüyebilir. Ama sistemli olursanız bunu da başaramamanız için bir sebep yok. Anneler çok güçlü yaratılışta olan canlılardır.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır

- Sponsorlu Bağlantı -

yeni doğan bebek

Yeni doğan bebek yıkanırken plastik küvetlerde yıkamanızı öneririm ben size. Çünkü çok kullanışlıdır ve işiniz bitince birine verip kurtulabilir ya da balkonda oyun havuzu yapabilirsiniz. Bu küvetlere tam uyan bebek yıkama fileleri var. Bunlardan da bir tane alın. 10 litrelik bir kova ve uzun saplı bir maşrapa almalısınız.

Elbette öncesinde bebek havlunuz ve lifiniz, sabununuz, şampuanınız hazır olsun. Şampuan ve sabun bebeklere özel olarak üretilen çeşitlerden olursa çok güzel olur. Ama zeytinyağlı sabun en ideal olanıdır. Suyun sıcaklığını ölçmek için kendi dirseğinizi kullanın. Kıyafetinizin içindeki dirseğinizi sıyırın ve bebeğinizin banyo suyuna daldırın. Eğer size sıcak geldiyse onun için de sıcaktır. Eğer size soğuk geldiyse bebeğiniz için de soğuktur. Ilık olması önemlidir. 36 derece civarında olması yeterlidir.

bebek-banyo.

Bebeğinizi yıkamaya başlamadan önce tüm kıyafetlerini ve banyodan sonraki işlemler için gerekli malzemeleri önceden hazırlayın. Suyunuz ve yıkama malzemeleriniz de hazırsa hemen bebeğinizi soyun ve bezini çıkarın.

yeni-dogan-bebegin-banyosu.j

O minik vücudunu, içine sıcak su koyduğunuz küvetteki fileye yatırın. Soğuk geldiği için ağlayacaktır. Ama siz aldırmayın devam edin. İlk olarak vücudunu yıkayın ve suya alışmasını sağlayın. Sonrasında hemen vücudunu sabunladığınız lifle yıkayın. Sonra başını da şampuanlayın. Şimdi her tarafına kovadan maşrapayla su alıp dökün. Köpük kalmadığına ve durulandığına emin olduğunuzda sudan çıkarın ve havluya sarın. Tüm bu işlem maksimum 5 dakika sürmelidir.

banyodan-sonra
Banyo ve masajdan sonra rahatlar ve uyur.

 

Kurulama faslından sonra yağlama faslına geçin. En son da bezleyip giydirin. Başına şapkasını eline eldivenini, ayağına çorabını giydirmeyi unutmayın. Bunları yaz mevsiminde dahi mutlaka yapın. Bebekler banyodan sonra üşürler, bunu unutmayın.  Bir de karnını banyodan sonra doyurun ki kusmasın ve sakinleşip uyusun.

Natürel Bebek Yağı Tarifi

yeni doğan bebek banyosu
Naturel Bebek Yağı

Banyodan sonra zeytinyağı ile cildini yağlayıp nemlendirmek için karışım tarifi verelim sizlere.

1 bardak zeytin yağına 1 çay kaşığı lavanta yağı ekleyin ve bunu bir kavanoza koyun. Kullanmadan önce çalkalayın. Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra bununla güzelce yağlayın. Ama öyle Kırkpınar pehlivanları gibi yağa bulamayın yeni doğan bebek için fazla gelir o kadarı. Avucunuzun ortasına bir miktar dökün ve vücuduna sürün bu yeterli gelecektir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.