Vücut Geliştirme Beslenme Programı

- Sponsorlu Bağlantı -

Vücut Geliştirme Beslenme Programı

Kişilerin yaz dönemi yaklaşırken spor salonlarına yazıldığı gerçeği herkes tarafından bilinmektedir. Spor salonlarında kimi insanlar kilo vermek için spor yaparken kimileri de vücut geliştirmek için çalışmaktadır. Vücut geliştirme aslında verilen kilolardan sonra vücudun sarkmasına engelleme ya da kasların şişirilmesi amacı ile yapılan bir spor çeşidi olmaktadır. Genel olarak bu programlar kadınlara ve erkeklere göre farklı şekilde hazırlanmaktadır. Erkekler daha çok vücutlarında ki kol ve sırt kaslarını çalıştırarak, daha güzel bir fiziğe sahip olmak istemektedirler. Ancak vücut geliştirme yapılırken kişilerin dikkat etmesi gereken belirli noktalar olmaktadır. Bu noktalardan ilki kişilerin beslenme düzeni olmaktadır. Vücut geliştirme, beslenme ile tamamen doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Bu yüzden vücut geliştirme sporuna başlamadan önce kişilerin vücut değerlerini ölçtürmesi ve buna göre bir beslenme programı hazırlamaları gerekmektedir.

Vücut Geliştirme Beslenme Programı Nasıl Hazırlanır?

vücut geliştirme

Sporcuların beslenme programı hazırlanmadan önce vücuttaki yağ ve kas oranının belirlenmesi gerekmektedir. Kalori vücudun aldığı enerji miktarı olarak belirtilebilmektedir. İnsanlar, kilo alma bakımından iki farklı vücut tipine sahiptir. Bunlardan ilki gün içerisinde az kalori tüketse bile metabolizmaları yavaş olduğu için kilo alan kişilere(endomorfik yapı) ait vücut yapısı, diğeri de günlük yüksek kalorili besinler yese bile metabolizmaları hızlı çalıştığı için kilo almayan kişilerin(ektomorfik yapı) vücut yapıları olmaktadır. günlük kalori ihtiyacı hesaplandıktan sonra ektomorfik vücut yapısına sahip olan kişiler kalori ihtiyaçlarına 1000 kalori, endomorfik vücut yapısına sahip kişiler de çıkan kalori miktarına 500 kalori ekleyerek gün içerisinde belirlenen kalori miktarı kadar kalori almaları gerekmektedir.

Sporcu beslenme programı içerisinde ilk olarak karbonhidratlar yer almaktadır. Spor yaparken sağlıklı bir şekilde tüketilecek olan karbonhidrat çeşitleri;

- Sponsorlu Bağlantı -

  • Tatlı patates;
  • Tahıl ürünleri; yulaf, mercimek, bulgur, makarna ya da kahverengi pirinç
  • Baklagiller; fasulye, yer fıstığı
  • Kuruyemişler; Antep fıstığı, bol ceviz, badem,
  • Sebze; her türlü yeşil sebze
  • Meyve; portakal, elma, armut, çilek ya da böğürtlen
  • Çikolata

vücut geliştirme

Kişilerin alacakları bu karbonhidratları vücut yapılarına göre belirlemesi ve düzenlenmesi gerekmektedir. Ektomorfik vücut yapısına sahip kişiler rahatlık ile bu karbonhidratları tüketebilirken, endomorfik vücut yapısına sahip kişilerin dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sporcu beslenmesi arasında bir de yağ oranına dikkat etmek gerekmektedir. Yağ da aynı karbonhidrat gibi vücut yapılarının nasıl olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Vücut geliştirme süresi boyunca yağlı balıklar, tereyağı, omega-3, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağların tüketimi daha sağlıklı olmaktadır. Beslenme programında protein ve karbonhidrat miktarı belirlendikten sonra geri kalan kalori yağ ile tamamlanabilmektedir.

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.