Vücudu Alkalize Etmek Nedir? Nasıl Yapılır?

- Sponsorlu Bağlantı -

Vücudu Alkalize Etmek Nedir? Nasıl Yapılır?

Beslenmenin önemi düşünülenden çok daha fazla… Hayat kalitesi ile doğrudan bağlantılı olan beslenme düzeni, son yıllarda hemen herkesin üzerinde durduğu bir konudur. Sağlıksız besinler ile sürdürülen bir hayat, uzun vadede kişilerin birçok sorun ile karşı karşıya kalmasına sebep olur. Özellikle de yoğun stres ortamında yaşayan, büyük şehirlerde meydana gelen hava kirliliği ve bu gibi etkenler, kişilerin hem beden hem de mental sağlıklarını olumsuz yönde etkiler. İşte tam da bu noktada vücudu alkalize etmek ve alkali beslenme kavramı ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda adeta bir merak konusu haline gelen alkali beslenme nedir? Sorusunun yanıtı ise şöyledir;

Vücudu alkalize etmek

Vücudun daha sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olabilmesi için, birtakım temel prensipler vardır. Kan dolaşımı içerisindeki pH seviyesinin 7,365 değere sahip olması, bu kapsamdaki en önemli prensiplerden biridir. Kişilerin vücudundaki pH seviyesinin bu değerden daha yüksek olması durumunda birçok hastalığın ortaya çıkmasının yanı sıra kanser hücrelerinin genişleyerek yayılmasına da sebep olabilir. pH değerinin belirtilen değerden daha düşük olması, idrardaki asit miktarının fazla olması anlamını da taşımakta ve bu durum çok ciddi hastalıkları beraberinde getirmektedir.

Vücudu Alkalize Etmek İçin Yapılması Gerekenler?

- Sponsorlu Bağlantı -

Vücudu alkalize etmek de, pH değerinin dengede olmasını sağlamakta ve böylelikle kişilerin çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilmelerine olanak tanımaktadır. Peki, vücudu alkalize etmenin yolları nelerdir? Bu soruya verilebilecek en doğru yanıtlar ise şu şekildedir;

  • Sabah kalkar kalkmaz bir bardak ılık su içerisine birkaç damla limon damlatın. Limon, vücuttaki asit-baz dengesini sağlama konusunda oldukça etkin bir role sahiptir. Aynı zamanda salata, çorba ve diğer yemeklerde de limon kullanımını arttırabilirsiniz.
  • Gün içerisinde tüketilen kahve ve çay miktarına da dikkat etmelisiniz. Çay ve kahve yerine bitki çaylarından destek alabilirsiniz.
  • Et tüketimine de dikkat etmelisiniz. Kümes hayvanları, kırmızı et ya da balık tüketimini bezelye, avokado ya da ıspanak gibi sebzeler ile desteklemelisiniz.
  • Tarçın, kimyon, rezene ve kişniş gibi baharatları da günlük beslenme programınıza dâhil etmelisiniz. Çünkü bu besinler, vücudu alkalize etme konusunda oldukça başarılıdır.
  • Pırasa, salatalık, pancar, soğan, sarımsak, lahana, kuşkonmaz, yeşil yapraklı mevsim sebzeleri, domates, yulaf ve kinoa en alkali besinler arasında yer almaktadır.
  • Vücudunuzu alkalize etmek isterken uzak durmanız gereken besinler ise; beyaz ekmek, makarna, işlenmiş gıdalar, alkol, yüksek kafein ve rafine edilmiş şekerdir.

 

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.