Vitiligo Tedavisi ve Beslenmenin Önemi

- Sponsorlu Bağlantı -

Vitiligo Tedavisi ve Beslenmenin Önemi

Vücudumuzda her bir organ ve hatta her bir hücrenin dahi oldukça önemli işlevleri vardır. Herkesin cilt rengi birbirinden farklıdır ve cilde bu farklı renkleri salgılayan ise melanin adı verilen bir pigmenttir. Melanin pigmentinin artık görevini yerine getirememesi, Vitiligo hastalığının oluşmasına yol açar. Vitiligo hastalığı, halk arasında “beyazlama hastalığı” olarak da bilinen stres kaynaklı bir hastalıktır. Günümüzde insanların son derece yoğun bir stres ortamında yaşaması, bu gibi hastalıkların daha sık bir şekilde görülmesine sebep olmaktadır. Vitiligo hastalığını yenebilmek için kişilerin bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmeleri gerekmektedir. Vitiligo tedavisi ve beslenme, bu hastalığın atlatılması açısından en önemli kombinasyonlarından biridir.

Vitiligo Tedavisi ve Beslenme

Vitiligo hastalığı ile sağlıklı beslenme arasında güçlü bir bağ vardır. Sağlıklı beslenen kişilerin bağışıklık sistemi giderek kuvvetlenir ve böylelikle Vitiligo gibi stres kaynaklı hastalıkların önüne geçilmiş olunur. Yapılan birçok araştırma, stresin yanı sıra sağlıksız ve yetersiz beslenmenin de Vitiligo hastalığına sebep olduğunu belirtmektedir. Bu sebeple de kişilerin hem Vitiligo hastalığı ile karşı karşıya kalmaması hem de eğer var ise bu hastalıktan kısa sürede kurtulabilmesi adına sağlıklı ve doğru besinleri tüketmesi oldukça önemlidir.

Vitiligo Tedavisi ve Doğru Beslenme Önerileri

Vitiligo hastalarının; A, B, D ve E vitamini, fosfor, potasyum, çinko, demir ve mineral açısından zengin olan besinleri daha sık bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Vitamin ve minerallerin en doğal kaynağı ise hiç şüphesiz ki sebze ve meyvelerdir. Havuç, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, domates, lahana ve sarımsak gibi sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda elma, şeftali ve kayısı da, vitamin ve mineral açısından bu gibi hastalıklara sahip olan kişiler tarafından tüketilmelidir.

- Sponsorlu Bağlantı -

Sebze ve meyvelerin yanı sıra tahıllar, fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler de, Vitiligo hastalarının tüketmesi gereken besin gruplarındandır. Vücuttaki lezyonların düzelmesi ve derinin eski haline gelebilmesi için B12 vitaminin önemi oldukça büyüktür. Çok sayıda kişi B12 vitaminini dışarıdan takviye olarak almayı tercih etse de, birçok besinde B12 vitamini yer almaktadır. Et, balık, yumurta ve diğer süt ürünlerinin Vitiligo hastaları tarafından sıklıkla tüketilmelidir. Yukarıda bahsi geçen besinlerin doktor kontrolünde düzenli bir şekilde tüketilmesi hem bu hastalığın vücuda yayılmasını önlerken hem de iyileşme sürecini de bir o kadar hızlandırmaktadır.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.