Vegan Beslenme Nedir? Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

- Sponsorlu Bağlantı -

Son zamanlarda gerek görsel ve yazılı basında gerekse internet platformlarında dolaşan bir terim var. Vegan ve vegan beslenme. Peki vegan nedir? Vegan beslenme ne demek? Kime vegan denir? Beslenme şekilleri nasıldır?

Bu yazımızda vegan beslenme ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Vegan beslenmenin vücudumuza ne gibi etkileri vardır? Hep birlikte ele alacağız.

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan beslenme, son zamanlarda internet aracılığıyla da gündemde çok fazla yer alan bir konudur. Vegan beslenme şekli, vejetaryen beslenme şekli ile aynı zannediliyor. Fakat aynı kategoride olmaları, içeriklerinin tamamen aynı olduğu anlamına gelmemektedir.

Vejetaryen beslenme biçimi, halk arasında ki tabiriyle de et yemeyen insanlara verilen isimdir. Vegan beslenme ise, vejetaryen beslenmenin daha katı kurallarla oluşturulmuş halidir diyebiliriz.

Yani vejeteryanlar sadece et yemezken, veganlar et yemez, hayvanlarla deney yapılan ürünleri kullanmaz ve kökü olup meyve vermeyen sebzeleri bile tüketmeyi reddederler.

- Sponsorlu Bağlantı -

Beyaz karbonhidrat ve çok şekerli paketli gıdaları da yemezler.

Bir grup vegan bu şekilde beslenmenin çok faydalı olduğunu savunurken, bir grup ise bu görüşü tamamen reddeder.

Vegan Beslenmenin Vücuda Etkileri

Vegan olmanın vücudumuza etkilerinin en önemli maddesi ise obezite, diyabet, tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskini en az indirmesi görüşüdür.

Vegan beslenen kişiler, bu beslenme şeklini yaşam biçimi haline getirmişlerdir. Bu sağlık açısından yararlı olduğu kadar zararlı da olabilmektedir.

Daha düşük kalorili beslendikleri için kolay kilo verirler.

Sindirim sistemi problemi yaşamazlar.

Hormonları dengelidir. Ama veganlar için en önemlisi ise, hayvansal besin içeren gıdaları hiçbir şekilde tüketmedikleri için bu durumdan mutluluk duyuyor olmalarıdır. Tabi bunca yararın yanında vegan beslenmenin vücudumuza etkilerinden zararlı olanlar da bulunmaktadır.

Düşük protein alımı, zayıflık, demir, kalsiyum ve B vitamini eksikliği bu beslenme sistemini uygulayanlar da görülebilir.

Bu konuda en önemlisi vücudunuzu ve kendinizi bilmenizdir. Vegan beslenmeyi uygulayan kişilere verdiği yararlı etkiler, size aynı sonucu vermeyebilir. Çünkü her insan yaş, boy, kilo ve yaşam şekli olarak birbirinden farklıdır.

Uzmanlar ise vegan olmanın ve vegan beslenme şeklinin vücudumuzda etkilerinin beslenmenin kontrol altında yapıldığı sürece olumlu sonuçlar doğurduğunu söylüyor.

Burada en önemlisi bilinçli olmak. Çünkü vegan yaşam tarzı, ilk aşamalarda mutlaka beslenme uzmanı ile çalışılması gereken bir beslenme şekildir.

vegan nedir vegan beslenme ne demek
vegan nedir vegan beslenme ne demek

Not: Bu yazıda yer alan görseller, Etsy, Pinterest ve Google görseller gibi paylaşıma açık platformlardan elde edilmiştir. Görsellerin telif haklarının size ait olduğunu iddia ediyorsanız bize “İletişim” sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgili görsel ivedilikle yayından kaldırılacaktır.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.