Tehlikeli Aşıklar ve Aşık Olan İnsan Davranışları

- Sponsorlu Bağlantı -

Aşık olan insan kalbi heyecanla doludur, karnında kelebekler uçar. Tatlı bir sarhoşluk, bir o kadar da yorgun bir ruh halinde olur. Aşkın Bilimsel tanımı, birine karşı üreme isteği olan bu duygu, kişilerce yorumlanır. Öznel tarafı güçlü bir duygudur.

Aşk, hisseden kişi için etrafı güzelleştirir, kişileri daha verimli kılar. Tabi bir de bunun tersi vardır… Uzak durulması gereken, yanlış aşklar da oluşabilir. Aşktan uzaklaşmak çok zor gibi görünebilir. Ama aşkın sönebileceğini, başka kişilerde tekrar hissedilebileceğini, anda kalması gereken bir duygu olduğunu unutmamak gerekir.

Âşık olan insanlar davranışları değişebilir fakat bu değişimin olumlu ya da olumsuz olacağı hakkında kesin bir yorum yapılamaz. Özellikle erkekler aşık olunca çok farklı bir ruh haline bürünürler.

Takıntılı Âşıklar

aşık olan insan
Takıntılı aşık

Kültürel sebepler ve cinsiyet ayrımcılığı sebebiyle, çeşitli takıntılar, uç boyutta kıskançlıklar aşkın bir belirtisi sayılabilir. Bu doğru da olabilir fakat böyle bir aşk size ne kadar yarar sağlar?

- Sponsorlu Bağlantı -

Takıntılı âşıklar, cinsiyet fark etmeksizin, sevgililerine ya da flört ettikleri kişilere çeşitli dayatmalarda bulunabilirler. Kıyafetlere, arkadaşlara karışma ve kısıtlama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Takıntılı aşık olan insan, bazen bu durumundan rahatsız olabilir fakat kontrolsüzce davranışlarına devam edebilir. Bu kişilerin, bir ilişkiye başlamadan önce uzman kişilerden destek almaları gerekir.

Takıntılı âşıkların bir kısmında, kaygı bozuklukları görülebilir. Aynı zamanda özsaygı ve özsevgi eksikliği de bu durumun sebeplerinden olabilir.

Anadolu kültürü ile yetiştirilmiş kişilerde de takıntı durumu normal gibi algılanabilir. Fakat zamanın değiştiğini ve hayatın bize uyum sağlamasını beklememeyi, onun yerine hayata uyum sağlayıp ilişkileri de hayatın merkezine koymamayı öğrenmek gereklidir.

İlgiye Âşık Olan İnsan

aşık olan insan
İlgiye aşık olan insan

Bu kişiler, çocukluk döneminde yeterince ilgi görmemiş olabilir. Tabii ki bu ailelerin kasten sebep olduğu bir durum değildir. Kişiler, sorunlar yüzeye çıkana dek kendilerine öğretileni doğru kabul eder ve diğer kişilere de öğretmek ister.

İlgi âşıklığı durumu, çeşitli psikolojik rahatsızlıkların bir belirtisi olabileceği gibi hayattaki boşluklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Örneğin, hayatında hobisi, işi, okulu olmayan kişiler birine tutulduklarında o kişiden sürekli bir ilgi görme beklentisine girebilir. Bu ilgiyi göremediklerinde suçlayıcı bir tavır alabilir ve partnerlerini kısıtlama yoluna girebilirler.

Bu kişilerin sık partner değiştirdiği görülebilir. Çünkü ilgiye aşık olan insan, kendilerine gösterilen alakaya kapılırlar ve kısa süre sonra o kişileri gerçekten sevmediklerini fark edebilirler. Bu tekrarlayıcı bir davranış haline gelebilir.

Takıntılı ve ilgi bağımlısı partnerler şiddete eğilim gösterebilir. En sağlıklısı, bu kişilerin kendilerini bir ilişkiye hazırlamadan, hiçbir ilişkiye başlamamasıdır.

 

 

 

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.