Sporcu Beslenmesi Nedir? Nasıl Uygulanır? 

- Sponsorlu Bağlantı -

Sporcu Beslenmesi Nedir? Nasıl Uygulanır? 

Sporcuların vücutlarına aldıkları enerji miktarı ile harcadıkları enerji miktarının dengede olması gerekmektedir. Yapılan sporun çeşidine göre tüketilmesi gereken besinler ve bu besinlerin miktarları da farklılık göstermektedir. Performans açısından herhangi bir sorun yaşanmaması adına, sporcuların kendilerine özel olarak hazırlanan beslenme programlarına harfiyen uyması beklenmektedir. Sporcu beslenmesi, normal bir şekilde efor harcayan kişilerin beslenmesinden çok daha farklı besinlerin içeriklerine sahip olmaktadır.

sporcu beslenmesi

Sporcu beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise şudur; antrenman öncesinde glikojen olarak depolanabilmesinden dolayı karbonhidrat tüketilmesi gerekmektedir. Antrenman sonrasında ise kaybedilen bu yakıtın yerini protein içerikli besinler tüketerek doldurmak gerekmektedir. Bu kurala uyulması halinde, sporcular çok daha aktif bir spor hayatı geçirebilmektedir. Karbonhidrat ve protein tüketimi konusunda hangi besinlerden hangi ölçüde tüketilmesine ise muhakkak bir beslenme uzmanı karar vermelidir. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes gibi sporcuların da asitli ve gazlı içecek, alkol, sigara ve aşırı yağlı besinlerden uzak durması da bir hayli büyük bir önem teşkil etmektedir.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Uygulanır?

Sporcuların beslenme programı hazırlanmadan önce vücuttaki yağ ve kas oranının belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede sporcunun hem kaç kilo vermesi gerektiğine hem de gün içerisinde kaç kalori alması gerektiğine karar verilmektedir. Belirli bir kilonun üzerinde olan kişiler vücut geliştirmeden önce sağlıklı bir şekilde kilo vermeli daha sonrasında vücut geliştirme yapmaları gerekmektedir. Kalori vücudun aldığı enerji miktarı olarak belirtilebilmektedir. Bu yüzden vücut geliştirmede kas yapılacak ise mutlaka gün içerisinde iyi oranlarda kalori almak gerekmektedir. Kişilerin cinsiyetine, yaşına, boyuna ya da kilosuna göre gün içerisinde alması gereken kalori miktarı değişkenlik göstermektedir.

- Sponsorlu Bağlantı -

sporcu beslenmesi

Kilo alıp verme konusunda 2 tip vücut yapısı olmaktadır. Bunlardan ilki gün içerisinde az kalori tüketse bile metabolizmaları yavaş olduğu için kilo alan kişilere (endomorfik yapı) ait vücut yapısı, diğeri de günlük yüksek kalorili besinler yese bile metabolizmaları hızlı çalıştığı için kilo almayan kişilerin (ektomorfik yapı) vücut yapıları olmaktadır. Günlük kalori ihtiyacı hesaplandıktan sonra ektomorfik vücut yapısına sahip olan kişiler kalori ihtiyaçlarına 1000 kalori, endomorfik vücut yapısına sahip kişiler de çıkan kalori miktarına 500 kalori ekleyerek gün içerisinde belirlenen kalori miktarı kadar kalori almaları gerekmektedir.

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.