Sivilce Neden Çıkar ?

- Sponsorlu Bağlantı -

 

Sivilce Neden Çıkar? Nedenleri Nelerdir?

Gençlik döneminde başlayan yağ tüketimi vb. sebeplerden dolayı oluşan sivilceler kimi zaman hemen geçiyor kimi zaman ise yaş fark etmeksizin peşimizi bırakmıyorlar. Bu makalemizde ise sizlere sivilce neden çıkar konusunu ele alacağız.

1-) Fazla Şeker Tüketimi

Şeker ve rafine gıda tüketimleri yüzünüzde sivilce oluşmasının sebebi olabilir. Şeker ve rafine gıdalar direk sivilce oluşumuna sebep olmasalar bile vücudunuzdaki yağ oranını arttırır ve sivilce oluşumunu tetiklerler. Bu nedenle sivilce çıkmasını istemiyorsanız şeker içeren hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle çikolata ve hamur tatlılar en fazla uzak durmanız gerekenler.

- Sponsorlu Bağlantı -

2-) Sivilceleri Kurcalamak

Elimizde birçok bakteri bulunmaktadır. Tırnaklarınızla sivilcelerinizi koparmanız aslında bir çözüm değildir. Aksine bakteri oluşumunu arttır ve daha çok sivilcenizin oluşmasına sebep olursunuz. Eskilerden kurtulmaya çalışırken daha fazlasının oluşmasına neden olmakta olduğunuzun farkına varmalı ve yüzünüzde çıkan sivilceleri ellememelisiniz. Sonra sivilce neden çıkar? diye araştırma yapmak zorunda kalırsınız.

3-) Yanlış Fondöten Kullanımı

Çoğu kadınlar dışarıya makyaj yaparak çıkıyor ve eğer bu makalemizi okuyorsanız büyük bir ihtimalle fondöten de kullanıyorsunuz demektir. Fondöten derinin gözeneklerden dışarı atılmasını engellediği ve dışarı atılması geren yağın atılmaması sebebiyle size sivilce olarak geri dönmektedir. Bu sebepten fondöten sürmeden önce nemlendirici sürmeniz tavsiye edilir. bir de fondoten kalitesinin çok önemli olduğu unutulamamlıdır. Bu bağlamda yüzümüze direk temas eden makyaj malzemelerinin kalitesine dikkat edilmelidir.

4-) Hava Kirliliği

Dr. Rukiye Kaymaz Ağustos 2018’de şöyle bir söz söylemişti “Kirli havanın içindeki partiküller cildi kaplayarak gözenekleri kapatır bu da sivilce oluşumunu tetikler. Hafif orta şiddetli sivilcesi olanların yumuşak formüllü pH dengeli bir temizleyici kullanarak cildini günde 2 defa yıkanması gerekir.” Cilt temizliği sivilcelerden kurtulmanın en baş şartlarından biridir. Ancak yüzünüzü her sabun ve ya temizlik malzemesiyle yıkayamazsınız. Eğer yıkarsanız da cildinizin buna reaksiyon vermeyeceği özel temizleme maddeleri tercih etmelisiniz.

Uzmanlar sivice neden çıkar konusunda tıbbi terimler kullanarak açıklamalarda bulunacaklardır. Ama biz de herkesin anlayabileceği dilde yazarak sağlıklı beslenme ve temizliğin önemine vurgu yaparak cevap vermek istedik. Umarız buradaki açıklamaları uygulayarak sivilcelerinizden kısa sürede kurtulursunuz.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.