Sivilce Neden Çıkar ?

Gençlik döneminde başlayan yağ tüketimi vb. sebeplerden dolayı oluşan sivilceler kimi zaman hemen geçiyor kimi zaman ise yaş fark etmeksizin peşimizi bırakmıyorlar. Bu makalemizde ise sizlere sivilce neden çıkar konusunu ele alacağız.

1-) Fazla Şeker Tüketimi
Şeker ve rafine gıda tüketimleri yüzünüzde sivilce oluşmasının sebebi olabilir. Şeker ve rafine gıdalar direk sivilce oluşumuna sebep olmasalar bile vücudunuzdaki yağ oranını arttırır ve sivilce oluşumunu tetiklerler.
2-) Sivilceleri Kurcalamak
Elimizde birçok bakteri bulunmaktadır. Tırnaklarınızla sivilcelerinizi koparmanız aslında bir çözüm değildir. Aksine bakteri oluşumunu arttır ve daha çok sivilcenizin oluşmasına sebep olursunuz.
3-) Yanlış Fondöten Kullanımı
Çoğu kadınlar dışarıya makyaj yaparak çıkıyor ve eğer bu makalemizi okuyorsanız büyük bir ihtimalle fondöten de kullanıyorsunuz demektir. Fondöten derinin gözeneklerden dışarı atılmasını engellediği ve dışarı atılması geren yağın atılmaması sebebiyle size sivilce olarak geri dönmektedir. Bu sebepten dolayı fondöten sürmeden önce nemlendirici sürmeniz tavsiye edilir.
4-) Hava Kirliliği
Dr. Rukiye Kaymaz Ağustos 2018’de şöyle bir söz söylemişti “Kirli havanın içindeki partiküller cildi kaplayarak gözenekleri kapatır bu da sivilce oluşumunu tetikler. Hafif orta şiddetli sivilcesi olanların yumuşak formüllü pH dengeli bir temizleyici kullanarak cildini günde 2 defa yıkanması gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir