Sağlıklı Zayıflama Yolları

Sağlıklı Zayıflama Yolları

Kısa sürede kilo vermek herkesin en büyük isteği olsa da bu sadece hayal olarak kalmaktadır. Çünkü kalıcı ve sağlıklı kilo vermek meşakkatli ve uzun bir yoldur. Kısa sürede sağlıklı zayıflama hem vücudumuza hem de sağlığımıza büyük zararlar vermesi nedeni ile uzman doktorların en büyük uyarısı, sağlıklı ve kalıcı kilo vermeniz gerektiğidir.

Sağlıklı kilo vermek iki ana unsur üzerine kuruludur. Sağlıklı beslenmek ve düzenli spor bu iki ana unsurdur. Sağlıklı beslenmek ise kişiden kişiye değiştiği gibi belli başlı başlıklar altında toplanabilir.  Sağlıklı beslenmeye karar veren kişiler hayat standartlarını da değiştirmelidir. Hayatından karbonhidrat, yağlı yiyecekler ve vücudumuza hiçbir faydası olmayan gıdalarından çıkarılması gerekmektedir.

sağlıklı zayıflama yolları

Sağlıklı Zayıflama İçin Tavsiyeler

Hiçbir zaman öğün atlanmaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, sabah kahvaltılarının öneminin önemsenmeyecek kadar çok olduğunu belirtiyorlar. Güne iyi ve hafif bir kahvaltı ile başlamanız gerekiyor. Beyaz ekmek kullanımı yerine piyasada çok miktarda tam tahıllı, kepekli ya da buğday içerikli ekmekler bulunmaktadır. Evlerinizde de kendi damak tadınıza göre tahıl açısından zengin ekmekler yapabilirsiniz. Kahvaltılarınızda yeşillik tüketimini de ağırlık verebilirsiniz. Mevsimine uygun yeşillik tüketmeniz metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Kahvaltılarınızda şekersiz çay ya da sütlü kahvelere de yer verebilirsiniz.

Sağlıklı bir diyet listesinde 6 öğün bulunmalıdır. Ara öğünlerinizde hafif besinler tüketebilirsiniz. Meyveli yoğurtlar ya da diyet krakerler ile açlık hissinizi bastırabilmeniz mümkündür. Açlık hissi ne kadar az oluşursa kontrolsüz yemek yeme istediğinizi de o kadar kontrol altına alabilirsiniz.

sağlıklı zayıflama yolları

Diyet programlarında en çok dikkat edilmesi gereken akşam yemekleridir. Akşam saatlerinde yediğiniz besinleri vücudunuzda hazmetmesi daha da zorlaşmaktadır. Bu nedenle sebze veya protein ağırlıklı besinler tüketmeniz öneriliyor. Yeşil yaprakları sebzeleri az miktarda yağ ile pişirebilir ve yanına bol yoğurt ile tüketebilirsiniz. Haftada en az 2 defa balık yemeniz gerekir. Tavuk, et protein bakımından zengin besinleri ise kızartmak yerine ızgarada ya da buharda pişirerek yemeniz öneriliyor. Akşam yemeklerinde dikkat edilmesi bir diğer husus ise ekmek tüketiminin en az seviyede olmasıdır.

Sağlıklı kilo vermek için diyet programınızı düzenli spor ile güçlendirebilir ve hızlandırabilirsiniz. Her gün en az yarım saat spor yapmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra her gün en az 2 litre su içerek metabolizmanızı hızlandırabilir ve yediğiniz besinlerin hazmını kolaylaştırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir