Sağlıklı Kilo Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Sponsorlu Bağlantı -

Kilo vermek, günümüzde kadınların başlıca problemlerinden bir tanesidir. Ancak kilo vermeden ziyade sağlıklı kilo vermek çok daha önemlidir. Zira sağlıksız ve hızlı kilo vermek, sağlık açısından zararlı olabilmektedir.

Herkesin hayal ettiği bir fizik ve olmak istediği bir kilo var. Fakat önemli olan bizim ne istediğimiz değil, ideal beden kitle indeksine sahip olmaktır.

Beden kitle indeksi, kilogram cinsinden toplam vücut ağırlığının boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesi sonucu elde edilen değerlerdir.

Kilo vermek isteyen çoğu insan, bunun hemen olmasını ister. Bu yüzden internette ‘5 günde 10 kilo’ veya ‘10 günde 15 kilo’ gibi sağlıksız birçok diyet listesine rastlayabilirsiniz. Bu “delinin biri bir kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkarmaya çalışmış“ sözüyle birebir uyuşmaktadır.

Kesinlikle bu tür sağlıksız diyet listelerini uygulamayın.

Sağlıklı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Sonuç olarak söz konusu olan sağlığımız. Ve sağlık her şeyden önce gelen en değerli varlığımız.

- Sponsorlu Bağlantı -

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Bunlara Dikkat!

Kilo verme sürecinde titiz ve dikkatli davranmalıyız. İlk önce kahvaltı ile başlayacak olursak, kahvaltıda protein tüketilmelidir. Çünkü protein tüketimi metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Karbonhidrat tüketiminizi ise minimuma indirmelisiniz.

Karbonhidratı tamamen kesmek, tatlı yeme isteğinizi artıracağı için bunu yapmayın. Onun yerine öğünlerinize salata ve yoğurt gibi sağlıklı besinler ekleyin.

Salata, metabolizmayı hızlandırırken, yoğurtta karın yağlarını yakmada oldukça etkilidir. Kan şekerinizi dengeleyip, iştah krizlerini önlemede size yardımcı olan yoğurt, sağlıklı kilo vermek için dikkat edilmesi gerekenler listesinin en başındaki besinlerden birisidir.

Bununla beraber su tüketiminize de özen göstermelisiniz. Su içmek, metabolizma hızını yüzde 5 ile yüzde 10 arası arttırıyor. Su içmeden sağlıklı zayıflamak ve ödem atmak mümkün değildir denilebilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat, protein, yağ üçlüsünün dengesini mutlaka kurmalısınız.

Örneğin spor yapan birisi, bir saatlik yoğun antrenman sonrası protein tüketmezse bu, kişide kas kaybına sebep olur. Bu gibi örnekler çoğaltılabilir.

Sabah protein yediyseniz, akşam sebze yiyerek bunu sistemli ve dengeli bir hale getirebilirsiniz. Günde üç ana, üç ara öğün yapılması uzmanlar tarafından en çok önerilen diyet listelerinin başında gelmektedir.

Ancak bu sistem kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 2 öğün beslenerek sağlıklı kilo veren kişilerin var olduğu gibi, 6-8 öğün arası sağlıklı beslenerek kilo verenler de vardır.

Örneğin, diyete başladığınız ilk iki hafta porsiyon kontrolü yaparak 2 öğün beslenin, sonraki 2 hafta ise aynı şekilde porsiyon kontrolüyle 6 öğün beslenin.

Bu sayede kendinizi test edin ve tanıyın. Çünkü size iyi gelen diyet listesini, en iyi siz bilirsiniz.
Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorum ve geri almak istemiyorum diyorsanız, sağlıklı kilo vermekte dikkat edilmesi gereken hususlar bunlardır.

sağlıklı kilo vermek için öneriler
sağlıklı kilo vermek için öneriler

Not: Bu yazıda yer alan görseller, Etsy, Pinterest ve Google görseller gibi paylaşıma açık platformlardan elde edilmiştir. Görsellerin telif haklarının size ait olduğunu iddia ediyorsanız bize “İletişim” sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgili görsel ivedilikle yayından kaldırılacaktır.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.