Doğru Saç Bakımı İçin Öneriler

- Sponsorlu Bağlantı -

Saçın kadınlar için ne kadar önemli olduğunu tartışmaya gerek yoktur sanırım. Kadın Dergisi olarak bizler de saç bakımı önerileri ile gözümüz gibi baktığımız saçlarımız için doğru bakım önerileri verelim dedik.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için uzmanların önerilerini sizlere sunacağız.

Uzmanlar sağlıklı saçlar için neler öneriyor? Mükemmel saçlara sahip olmak için saç bakımı nasıl olmalı? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hep birlikte ele alacağız.

SAÇ BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Her kadın, saçları hızlı uzasın, bakımlı ve parlak görünsün ister. Işıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak ister ve bunun için denemediği yöntem yoktur.

Ancak her güzelliğin ne yazık ki bir bedeli olduğundan saç bakımından da güzel sonuçlar elde etmek istiyorsanız, önce saçlarınızı anlamanız gerekmektedir. Saçınızın yapısına göre uygun bakımı yapmalısınız.

- Sponsorlu Bağlantı -

Maddi anlamda ise saçlarınızı besleyecek yatırımı yapmanız gerekebilir. Doğru bir saç bakımı için yeri gelirse pahalı ürünler kullanmasını bilmelisiniz.

Peki, saç bakımında nelere dikkat edilmelidir? Uzmanlar tarafından tavsiye edilen doğru saç bakımı önerileri nelerdir? Tek tek ele alalım…

Uzmanların Doğru Saç Bakım Önerileri

  • Saçlarınızı çok sık yıkamaktan kaçınmalısınız.

Evet, sık sık duş almak, kişisel temizlik ve cilt bakımı için saçlarımızı ve cildimizi yıkamak çok önemlidir. Ancak uzmanların aktardığına göre saçların hemen hemen her gün yıkanması, nemini kaybetmesine yol açmaktadır.

Bu sebeple de saç yapısının kurumasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla saçlarınızı sık sık yıkamak, saçlarınız için yararlı olmaktan ziyade zararlı olabilmektedir.

  • Saçlarınızı yıkadığınızda da saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Saç kremleri, gerek saçın kolay taranmasını gerekse nem kazanmasını sağlayacaktır. Duştan sonra mümkün mertebe saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

  • Duş sonrasında saçınıza soğuk su dökün.

Saçları aşırı sıcak sudan uzak tutmanız gerektiği gibi duş sonrasında soğuk suyla durulamanız saç gözeneklerinizi kapatarak, saça canlılık ve parlaklık katacaktır.

Birçok kişinin belki de ilk defa duyduğu bu tüyo, herkes tarafından kolayca uygulanabilir. Saç bakım uzmanlarının doğru saç bakımı önerileri arasında en kolayı budur. Yapmanız gereken her duştan sonra saçınıza soğuk su dökmek. Unutmayın!

saç bakımı önerileri
saç bakımı önerileri
  • Saçınızı belirli aralıklarla kestirin.

Saçlarınızda zamanla oluşan kırıkları kestirmeniz, ilk başta saçınızı kısaltacak olsa da sonrasında saçlarınızın daha hızlı uzamasını destekleyecektir.

  • Beslenmenize dikkat edin ve bol bol su için.

- Sponsorlu Bağlantı -

Saçlarınıza, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri en başta yedikleriniz ve içtiklerinizle verirsiniz. Bu sebeple aşırı yağlı yemeklerden kaçınmalı, bol bol su tüketilmelisiniz.

  • Saçlarınız çok sık dökülüyorsa vitamin alın.

Mevsim değişiklikleri saymazsak şayet saçlarınız yoğun bir şekilde dökülüyorsa tavsiyemiz öncelikle kan değerlerinizi ölçtürün. Zira bu tür yoğun dökülmelerin altında genellikle demir ya da vitamin eksikliği gibi nedenler yatmaktadır.

Demir eksikliği veya farklı bir sağlık sorunu karşısında uzman doktor kontrolü dahilinde tabii ki gerektiğinde gıda takviyeleri alın. Saç dökülmelerine karşın doktorunuzun önerisi ile vitamin ya da farklı takviyeler almayı deneyin.

  • Saçınızı yüksek ısıya maruz bırakmayın.

Çoğu kadın saçına şekil vermek için düzleştirici, fön makinası ya da farklı saç şekillendiriciler kullanmaktadır. Böyle durumlarda saç telleri, maruz kaldığı aşırı ısıdan ötürü zamanla nemini ve parlaklığını kaybederek yıpranmaktadır.

Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli faktörlerden biri de saçlarınızı kurularken kullanılan cihazları doğru biçimde kullanmaktır.

saç bakımı nasıl olmalı
saç bakımı nasıl olmalı
  • Saçınıza doğal saç maskeleri uygulayın.

Kuru, cansız ve yıpranmış görüntüyü, belirli aralıklarla yapacağınız saç maskeleri ve bakım yağlarıyla düzeltebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı, bal, yumurta, zeytinyağı gibi herhangi bir yan etkisi olmadığı kabul görülen malzemelerle saçınıza iyi gelecek en uygun maskeyi bulun.

Saç bakımında önerilen argan yağını deneyin. Saç uzmanlarının saç tipinize göre saçınıza uygun doğru saç bakımı önerileri arasından saçınıza en uygun saç maskelerini uygulamaya gayret gösterin.

  • Saçlarınıza kimyasal boyalarla açma /boyama işlemleri yaptırmayın.

Saçların en büyük düşmanının, doğal olmayan aksine kimyasal madde içeren işlemler olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu sadece saç için geçerli bir durum değil. Her türlü işlemler için kimyasal olmayan doğal ürünler tercih edin.

  • Saç bakım yağları ile saçınızı besleyin.

Saçınıza süreceğiniz bakım yağları ile saçınız hem beslenir hem yumuşaklık ve parlaklık kazanır. Bunu sadece zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağıyla dahi sağlayabilirsiniz. Saç yapınıza göre bir saç bakım yağı seçin ve ara ara saçınıza uygulayın.

saç uzmanlarından saç bakımı önerileri
saç uzmanlarından saç bakımı önerileri

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.