Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

- Sponsorlu Bağlantı -

Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Uzmanlar, kişilerin sağlıklı bir vücuda sahip olabilmesi için günde 3 ana ve 3 ara öğün tüketmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Fakat her yıl büyük bir heyecan ile beklenen Ramazan ayı, kişilerin bu gibi kurallara uymasını engeller. Ramazan ayında oruç tutan kişiler, gün içerisinde yalnızca iki öğün ile beslenirler. Çok uzun saatler boyunca aç kalmak, kişilerin bilinçsiz bir şekilde yemek yeme arzusunu da beraberinde getirir. Ramazan ayı boyunca hem kilo alınmaması hem de kişilerin kendilerini daha dinç hissedebilmesi için sağlıklı besinleri tüketmesi önerilir. Ramazan ayında beslenme, hem tutulan oruca karşı daha dirayetli olma hem de bu süre boyunca kişinin sağlığını koruyabilmesi adına önemlidir.

Ramazan ayında beslenme

Toplumumuzda iftar sofraları normal akşam yemeği sofralarından çok daha kalabalık ve zengin bir şekilde hazırlanmaktadır. Genellikle kalabalık aile sofralarını da temsil eden iftar sofraları, kişilerin çok uzun saatler aç kalması sebebi ile daha çok yemek yemesine sebep olur. Kişilerin 12 saat gibi uzun bir süre aç kalması sebebi ile bazal metabolizma hızları düşerken aynı zamanda gün içerisinde yaptıkları hareket sayısında da bir azalma meydana gelir. Bu sebeple yeme düzenine dikkat edilmemesi, kişilerin Ramazan ayında kilo almasını da beraberinde getirir.

Ramazan Ayında Beslenme Tüyoları

Uzun bir süre aç kaldıktan sonra çok ağır yemeklerin tüketilmesi, kişilerin birtakım sağlık sorunları yaşamasına yol açabilir. Midenin gerilmesinin yanı sıra tansiyonun yükselmesi ve hatta kalp krizi gibi riskler meydana gelebilir. Bu sebeple de Ramazan ayı boyunca sağlıklı besinler tüketmek ve özellikle de iftar sofralarında porsiyon kontrolü yapmak bir hayli önemlidir. Bu süreçte bir diğer önemli konu ise; sahurdur. Sahur zamanlarında kişiler gün boyunca daha uzun süre tok kalabilmek için oldukça ağır besinler tüketmektedir. Yağlı, kızartılmış, bol şekerli ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerin sahurda tüketilmesi, kişilerde çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Sahurda oldukça hafif besinlerin tüketilmesi önerilirken aynı zamanda bol protein ağırlıklı beslenmek de önemlidir.

- Sponsorlu Bağlantı -

Ramazan ayında beslenme

İftar vakti geldiğinde, bir bardak su ile oruç açılabilir. Ardından en az 5-10 dakika bekledikten sonra bir kâse çorba içilmesi önerilir. Ana yemeğe geçmeden önce çorba içilmesi, boş olan midelerin yumuşamasını ve hazmın kolaylaşmasını sağlar. Ana yemek olarak ise daha çok haşlama ya da ızgara etlerin yanı sıra bol sebzeli yemekler tüketilmelidir. Ekmek, makarna ve pilav tüketimi muhakkak belirli sınırlarda olmalıdır. Bütün gün aç kalınmasından dolayı, kişilerin iftar sofralarında tatlıya yer vermeleri ise kaçınılmazdır. Tatlı seçimi konusunda ağır şerbetli tatlıların aksine daha çok sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Yemek esnasında ya da sonrasında gazlı içeceklerin tüketilmesi yerine, ayran ya da doğal meyve sularından destek alınabilir. Yemek sonrasında hazmın kolaylaşması için de siyah çay ya da diğer bitki çayları tüketilebilir. İftardan yaklaşık 1 saat sonra, kişilerin 45 dakika yürüyüş yapması oldukça önemlidir. Böylelikle hem yenilen besinlerin sindirimi sağlanırken hem de kişilerin kilo almaları önlenebilir. Ramazan ayının yaz aylarına gelmesi ile birlikte en büyük sorun hiç şüphesiz ki, su tüketimi olmaktadır. Sahur ve iftarda belirli aralıklarla su içilmesinin yanı sıra karpuz da, kişilerin su ihtiyacını giderme konusunda oldukça etkilidir.

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.