Metabolizma Hızı Nedir? Nasıl Arttırılır?

- Sponsorlu Bağlantı -

Metabolizma Hızı Nedir? Nasıl Arttırılır?

İdeal kiloya sahip olmak, hem daha sağlıklı bir vücuda hem de fit bir görünüme sahip olmayı da beraberinde getirir. Kişilerin metabolizmaları kış aylarında oldukça yavaş çalışmaktadır. Buna bağlı olarak kış aylarında daha çok kilo alırken aynı zamanda bölgesel yağlanmaya da oldukça meyilli bir vücut yapısına sahip olunur. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte daha fit bir görünüm isteyen kişilerin en büyük telaşı ise hiç şüphesiz ki; metabolizmasını hızlandırmak! Metabolizma hızı, kişinin kilo vermesi üzerinde oldukça büyük bir öneme sahip olduğu gibi bu hız farklı faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

metabolizma hızı

Herkesin kilo verme süresi ve hızı birbirinden farklıdır. Bireylerin bazal metabolizma hızları göz önünde bulundurularak, ideal ve sağlıklı kilo kaybının sağlanması için uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Bazal metabolizma hızı, temel metabolik olayların sürdürülebilmesi ve vücuttaki diğer organların faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde devam ettirilmesi için gereken enerjiyi ifade eder. Bazal metabolizma hızına göre belirlenen ideal beslenme programından daha az beslenilmesi, kişilerin yağ kaybetmesine değil aksine su ve kas kaybetmesine sebep olur. Bu durum da zaman içerisinde çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Metabolizma Hızı Arttırmanın Yolları

Metabolizma hızı, kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermelerine yardımcı olmaktadır. Birçok faktöre bağlı olarak çalışsa da, metabolizma hızını arttıran altın kuralları dikkate alarak, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamak mümkündür. İşte o altın kurallar;

- Sponsorlu Bağlantı -

  • Uyku Düzeni: vücudun kendisini uyku esnasında onarması sebebi ile uyku düzenine çok büyük bir önem verilmesi gerekmektedir. Günde maksimum 8 saat minimum da 6 saat uyulması, metabolizma hızı açısından oldukça önemlidir.
  • Düzenli Spor: düzenli bir egzersiz programına sahip olmak, yalnızca metabolizma hızını arttırmak için değil aynı zamanda daha sağlıklı bir vücuda sahip olunması açısından oldukça önemlidir. Bunun için haftanın 3 günü en az 45 dakika olacak şekilde egzersiz yapılması yeterlidir.
  • Ağırlık Çalışma: vücuttaki kas oranı ne kadar fazla ise, metabolizma hızı da bir o kadar yüksektir. Bu sebeple de kişiye en uygun olan ve kasları yormayan bir ağırlık çalışması yapılması, metabolizma hızını arttırır. Bu kapsamda bir profesyonel destek alınması, herhangi bir kazanın yaşanmaması adına son derece önemlidir.

metabolizma hızı

  • Su Tüketimi: yalnızca metabolizma hızını arttırmak için değil, aynı zamanda genel sağlık açısından da günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Asitli içecek tüketiminden ise olabildiğince uzak durulmalıdır.
  • Düzenli Beslenme Programı: uzmanlar tarafından genellikle 3 ana 2 ara öğün tüketilmesi önerilse de, herkesin beslenme programı kendisine özgü olmalıdır. Kişilerin acıktığı zaman beslenme programlarına uygun bir şekilde beslenmeleri ve vücutlarını uzun süre aç bırakmamaları, bu kapsamda son derece önemlidir. Az miktarda ve sık sık yemek yenmesi önerilmektedir.

Günlük hayatta yapılacak bu gibi değişiklikler, uzun vadede oldukça olumlu sonuçları da beraberinde getirebilir. Metabolizma hızını arttırmak isteyen kişilerin, protein ağırlıklı bir beslenme programına uyması gerekmektedir. Protein ağırlıklı bir beslenme programı aynı zamanda düzenli bir spor programı ile desteklenirse, kişilerde kas kütlesinin artışına ve dolayısıyla da metabolizma hızının artmasına sebep olacaktır. Bütün bunların yanı sıra günde 2 fincan yeşil çay tüketilmesi de, bu kapsamda kişilere yardımcı olabilir. Beslenme programı, spor programı ve bu gibi önemli konularda muhakkak bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.