Menopoz Döneminde Kilo Kontrolü

- Sponsorlu Bağlantı -

Menopoz Döneminde Kilo Kontrolü

Menopoz döneminin başlaması, kadınlarda birbirinden farklı değişikliği de beraberinde getirir. Vücudun hormon dengesinin değişmeye başlaması ile birlikte hem fiziksel hem de ruhsal anlamda değişimler meydana gelir. Bu döneme adım atan kadınlar, ilk olarak kilo alıp almayacağı konusunda büyük bir telaş yaşar. Çünkü hormonlarda meydana gelen bu gibi değişiklikler, kadınların kilo kontrolünü de direkt olarak etkiler. Menopoz döneminde kilo kontrolü yapmak, kadınlar için hem yaş hem de biyolojik olarak çok daha can sıkıcı bir hâl almaktadır.

Kilo vermek, kişilerin yaşı ilerledikçe daha zor bir hal alır. Menopoz dönemine giren kadınların hem yaş hem de hormonlarındaki dengenin bozulması gibi faktörlerden dolayı kilosundaki dengeyi koruması da giderek zorlaşır. Menopoz dönemine girilmesi ile birlikte kadınların metabolizmaları da yavaşlar. Yalnızca metabolizmanın yavaşlaması ile değil kadınların menopoz döneminde yaşayabileceği depresyon, hormonal değişiklikler ve günlük hareketlerinin azalması da, kilo vermelerini engeller. Kadınlar için hayatlarının en önemli dönemlerinden biri olan menopoz dönemi, ancak bilinçli ve dikkatli bir yaşam tarzının benimsenmesi ile sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.

menopoz döneminde kilo

Menopoz döneminde, kadınların hormonlarında meydana gelen değişiklikler hipotroidi gibi rahatsızlıkları da meydana getirir. Bu gibi rahatsızlıkların meydana gelmesinin yanı sıra vücutta kortizol seviyesinin de artması, kilo verme üzerinde olumsuz etkilere sahip olmaktadır. Menopoz döneminde kilo alınılması beklenen bir sonuç olmasının yanı sıra, alınan bu kilolar genellikle kalça ve basen bölgesinden alınır. Bu dönemde kadınların dişilik hormonları azalır ve bu durum kilo kontrolünün yapılmasını ciddi ölçüde engellemektedir.

Menopoz Döneminde Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

- Sponsorlu Bağlantı -

Kadınların menopoz döneminde düzenli spor yapması ve sağlıklı beslenmesi, kilo alımını durdurur. İnsülin direncinin oluşması ve hormonların alt üst olması gibi nedenlerden dolayı, şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tatlı isteğinin doğal meyvelerden giderilmesi önerilmektedir. Bu döneme girilmesi ile birlikte oluşabilecek stresin en az seviyeye düşürülmesi gerekir. Bunun için stresle baş etme yöntemleri öğrenilmeli, gerekiyorsa bir psikologdan da destek alınmalıdır. Hamur işi, kızartma ya da bu gibi kilo alımına neden olacak besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Protein alımı arttırılmalı ve tercih edilecek et türleri ızgara ya da haşlama olacak şekilde tüketilmelidir.

menopoz döneminde kilo

Düzenli bir şekilde spor yapmak, vücuttaki kas oranını arttıracağından dolayı özellikle de menopoz döneminde kadınlara önerilmektedir. Kişilerin yaş ve fizyolojik durumlarına göre kendilerine en uygun spor türünü yapmaları, hem kilo alımlarını durdururken hem de fizyolojik açıdan daha sağlıklı olmalarına da olanak tanır. Bütün bunların yanı sıra, belirli dönemlerde düzenli bir şekilde doktor kontörlünün yaptırılması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle oldukça endişe verici bir dönem olan menopoz dönemi, son derece sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.