Lezzetli İçli Köfte Nasıl Yapılır?

- Sponsorlu Bağlantı -

Lezzetli İçli Köfte Nasıl Yapılır?

İçli köfte, bir diğer adı ile bilinen Oruk, aslen Arap mutfağına ait olan bir yemektir. Bulgurun birbirinden farklı malzemeler ile hamur haline getirilmesi ile hazırlanan bu yemek, içerisine koyulan kıyma karışımı ile daha da zengin bir hale getirilmektedir. Ülkemizde ise genellikle Sivas, Bitlis, Hatay, Mardin, Diyarbakır, Tunceli ve Elazığ gibi doğu bölgelerinde sıklıkla yapılmaktadır. Bu birbirinden farklı yörede yapılması, içli köftenin tarifinde de birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların da eklendiği kıymalı karışımın içerisine, yöreden yöreye fark ettiğinden dolayı kuyruk yağı ya da ceviz gibi farklı malzemeler de eklenmektedir. Tadan herkes tarafından son derece büyük bir beğeni ile tüketilmeye devam edilen içli köfte, haşlama ya da kızartma gibi farklı iki pişirme yöntemi ile pişirilmektedir. Ülkemizin farklı bölgelerinde yapılmaya devam eden içli köfte, dolgulu köfte olarak da bilinmektedir.

içli köfte

İçli köfte yapımı,  zor ve meşakkatli olmasının yanı sıra iç malzemelerinin de zengin olması sebebi ile geleneksel yemekler arasında olmayı da başarmaktadır. Bayramlarda, söz, nişan ve kız isteme gibi özel gecelerde sıklıkla yapılmaktadır. İçeriğinin yoğun ve ağır olması sebebi ile de kişilerin yerken ferahlayabilmesi için genellikle ayran ile servisi yapılmaktadır.

İçli Köfte Tarifi

- Sponsorlu Bağlantı -

İçli köfte, birbirinden farklı yörede farklı tarifler kullanılarak hazırlanabilen bir yemektir. İçli köfte yapılışı, iç harcı ve hamuru için yapılan hazırlıklar ile başlamaktadır. Bu aşamada, kişilerin kullandıkları malzemeler birbirinden farklı olsa da genel olarak yapılan ve oldukça da büyük bir beğeni alan içli köftenin tarifi için gerekli olan malzemeler ise şöyledir:

Hamuru Kullanılacak Malzemeler

 • 3 su bardağı köftelik ince bulgur
 • 1 yumurta
 • 1 su bardağı irmik
 • 1 çay bardağı un
 • 2 yemek kaşığı salça ( 1 yemek kaşığı domates ve 1 yemek kaşığı biber salçası)
 • Yarım su bardağı
 • Göz kararı kadar tuz ve karabiber

İç Harcı İçin Kullanılacak Malzemeler

 • 400 gram az yağlı dana kıyması
 • 2 adet orta boy soğan
 • 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz( isteğe bağlı)
 • Bir yemek kaşığı tereyağı
 • Karabiber, tuz ve kırmızı pul biber

içli köfte

İçli Köftenin Hazırlanışı

Tencerenin içerisinde tereyağı eritilir ve üzerine kıyma eklenir. Kıymalar yaklaşık 10-15 dakika rengi dönünceye kadar kavrulur. Bu sırada küçük küçük doğranan soğanlar da kıymaların üzerine eklenir ve bütün malzemeler yeniden kavrulur. İyice kavrulan kıyma ve soğanın pişmesine yakın üzerine tuz ve baharatlar da eklenir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra isteğe bağlı olarak eklenecek olan cevizler de koyulur ve iç harç soğuması için bırakılır.

Dış harcı için bulgur ve irmik geniş bir kap içerisine alınır. Üzerini geçecek kadar sıcak su koyulur ve malzemelerin yumuşaması sağlanır. Yumuşayan irmik ve bulgur, çiğ köfte yoğrulur gibi güzel bir şekilde yoğrulur. Birbirine iyice geçen bu yoğurma işlemi sonrasında ise, hamur için gerekli olan diğer malzemeler eklenir ve yoğrulmaya devam edilir. Ele yapışmayacak kıvama geldikten sonra ise yoğrulma işlemi bırakılır ve köfteye şekil verilmesi aşamasına geçilir. Hamur içerisinden bir ceviz büyüklüğünde parça alınır. Başparmak yardımı ile hamurun içerisine oyuk açılır ve kenarları da inceltilir. Oluşturulan bu oyuk içerisine hazırlanan iç harç eklenir. Bu işlem yapılırken kişilerin ellerini sürekli olarak ıslatması, hamurun kapatılması esnasında sıkıntı yaşamamaları açısından oldukça önemlidir. Hazırlanan bu içli köfteler, kişilerin isteklerine göre isterlerse kızartılıp isterlerse de haşlanıp servis edilir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.