Kinoa Nedir? Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa Nedir? Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Güney Amerika’da bulunan And Dağlarında yetişen tahıl görüntüsü olan ancak tahıl olmayan kinoa, pancara ya da ıspanağa daha yakın olmaktadır. Güney Amerika halkı tarafından uzun zamandır kullanılan ve son zamanlarda Türkiye’de de kullanılmaya başlayan kinoa insanlarda kinoa nedir sorusunu sordurmaya başlamaktadır. Kinoanın faydaları düşünüldüğünden çok daha fazladır ve bu nedenle 2013 yılında Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan etmiştir.

Görüntü olarak tahılı andırsa da kinoa aslında otsu bir bitki olmaktadır. Çok faydalı, besleyici ve etli yaprakları sayesinde zengin bir besin kaynağı olmaktadır. kinoa bitki olarak bulunsa da aslında tohum haline dönüştürülmekte ve yenen kısmı da tohumları olmaktadır. kinoa tohumları aminoasit ve protein bakımından oldukça zengin bir bitki olmaktadır. Proteini içeren temel yapı taşı aminoasit olmakta ve insan vücudunda 20 aminoasitten 9 tanesini vücut içermemektedir. Bu aminoasitler et, süt, yoğurt gibi hayvansal gıdalar olmaktadır. Ancak buna rağmen insan vücudunun üretemediği bu 9 aminoasit kinoa bitkisinin içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden bitkisel gıdalar arasında en yüksek proteine sahip bitki de kinoa olmaktadır.

kinoanın faydaları

Bitkisel bir gıda olmasına rağmen hayvansal gıdalardan gelen proteine sahip olan tek besin olarak da bilinmektedir. Bunların yanı sıra içerisinde A, B, C, D ve K vitaminleri de bulunmaktadır. Protein ve vitamin bakımından zengin olan kinoanın içerisinde hiç kolesterol bulunmamaktadır. Bu kadar yararlı bir besin olması ile birlikte kişilerin kilo vermesine de yardımcı olmaktadır. Sade tüketilmesi çok etkili olmasa da yağ yakımı için tüketilen besinler ve yemeklerin içine konduğunda daha iyi sonuçlar vermektedir. İçerdiği lif bakımında da aslında pek çok besinin önünde yer almaktadır. Lifli besinlerin tüketilmesi kişilerin sağlık sorunlarından biri olan kabızlığın önlenmesinde de etkili olmaktadır. İçerdiği lif kabızlığa iyi geldiği gibi içinde bulunan demir de kansızlığı önlemektedir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Siyah, kırmızı ve beyaz olmak üzere 3 çeşit kinoa bulunmaktadır. Bu kinoalardan genellikle beyaz olan daha çok tercih edilmekte ve tüketilmektedir. Genel olarak aktarlarda kolaylık ile bulunmaktadır. Bu sayede kullanmak isteyen kişiler rahatlık ile kinoa besinini alarak tüketebilmektedirler.

  • Yağ oranı en düşük besin kaynaklarından biri olmaktadır. Yağ oranı düşük olduğundan kolay bir şekilde hazmedilmekte ve kilo aldırmamaktadır. Hatta içerisinde yer alan besin değerleri sayesinde de kişilerin kolaylık ile kilo vermelerine de yardımcı olmaktadır.
  • Yüksek oranda vitamin, protein ve aminoasit içerdiğinden dolayı vejetaryen ya da vegan kişilerin tüketmesi sonucunda vücut gereken proteini hayvansal besinler tüketmeden rahatlık ile almaktadır. Tahıl olmamasına rağmen tam tahıllı besin olarak da satılmaktadır. Tavsiye edilen günlük; magnezyum miktarının %30unu, demir miktarının %15ini, çinko miktarının %13ünü karşılamaktadır. Bunun yanı sıra omega-3 yağ asidi ihtiyacını karşılamaktadır.

kinoanın faydaları

  • Vücudun hasta olmasını ve erken yaşlanmayı engelleyen önemli maddelerden biri de antioksidanlar olmaktadır. kinoa bitkisinin içerisinde de yüksek oranda antioksidan yer almaktadır.
  • Glüten içermediğinden dolayı çöl yak hastalığına ve glüten diyeti yapan kişilerin gönül rahatlığı ile yiyebileceği bir besin olmaktadır. kinoa tohumu ile glütensiz ekmek yapmak mümkün olmaktadır.
  • Diğer tahıllara oran ile kinoa iki katı daha fazla besin lifi içermektedir. İçerdiği bu besin lifleri sayesinde sindirim sistemi daha düzenli ve sağlıklı çalışmaktadır.
  • Süper besin kinoanın bir diğer faydası da kronik migren ağrısını geçirmesi olmaktadır. Yüksek oranda magnezyum içermekte ve magnezyumun damarları rahatlatıcı bir etkisi olmaktadır.
  • Çocuk doğuran kadınlar bebek emzirdiklerinden dolayı her besini tüketememektedir. Ancak kinoa anne sütünü artırdığından özellikle bu süreç içerisinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir