Çalışan Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Sorunlar

- Sponsorlu Bağlantı -

Kadın sorunlarını hepimiz biliyoruz. Kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar ve karşılaştığı sorunlar bu yazımızın konusu olacak.

Gerek özel hayatta, gerekse iş hayatında kadınların sorunları erkeklere nazaran daha fazladır.

Günümüzde kadın erkek eşitliğinin hep gündemde olduğu bu zamanlarda, kadınlar hem sosyal yaşamlarında hem de özel hayatlarında şiddet görmektedirler.

Şiddet demek, illaki fiziksel şiddet olarak algılanmamalıdır. Psikolojik şiddet de fiziksel şiddet kadar yaralayıcı bir durumdur. Hatta fiziksel şiddetin izleri günler, haftalar sonra geçmesine rağmen psikolojik şiddetin yarattığı izler yıllarca bile geçmeyebilir.

Kadınların İş Hayatındaki Yeri

- Sponsorlu Bağlantı -

Kadınlar, artık erkekler kadar iş hayatının her alanında kendilerini göstermektedirler. Hatta bazı alanlarda erkeklerden üstündür.

Fakat çalışan kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar ve karşılaştığı sorunlar, erkeklerin yaşadıklarını karşılaştırdığımızda arada anormallikler fark ediyoruz.

Kadınların her ne kadar azimli ve başarılı olsalar da çoğu yerde erkeklerin bir adım gerisinde olmak zorunda bırakılıyorlar.

Kimi yerde açık açık, kimi yerde ise psikolojik baskı ile bu düşünce kadınlara verilmektedir. Bakıldığı zaman çalışan kadınların iş yaşamında karşılaştığı sorunlar, hukuki olmaktan çok ekonomik ve sosyal görünümlüdür.

Bunun en önemli örneklerinden birisi ise ücretlerde kadın erkek eşitsizliğidir. Aynı konumda, aynı şirkette, aynı statüde çalışan kadın ve erkeğin maaşlarının aynı olmamasını hangi savunma açıklayabilir?

Bu koşullarda kadın çalışan emeğinin karşılığını alamamaktadır. Bununla beraber iş yerinde evlenmeleri ve çocuk sahibi olmalarına da işveren çoğu zaman negatif yaklaşır. Doğum izni, bir kadın ve işverenin arasında oldukça büyük sorunlar yaratabilmektedir.

Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklar

Görev dışı beklentiler sorununu ise iş hayatında yaşamayan kadın sayısı yok denecek kadar azdır. Kadın olmalarından kaynaklı hizmet beklenir.

Çay servisi, temizlik yapma, kapı açma gibi beklentilerin yanı sıra taciz gibi de kötü beklentileri olan kötü zihniyetli insanlar vardır. Kıyafet kısıtlamaları da iş hayatında kadınların yaşadığı sorunlardan bir tanesidir.

Çoğu kadın bu kısıtlamalardan rahatsız olur ve bu kısıtlama, kendisini psikolojik baskı altında hissetmesine sebep olur. Bunun gibi yüzlerce kadının yaşadığı, yüzlerce soru sayılabilir.

Bu sorunun önüne geçen, kadın çalışanına değer veren şirketlerde var tabii ki. Her insan bir psikolog veya sosyal bilimci gibi insan ilişkilerinde uzman olamaz.

Fakat her insan arzu ederse bir birey olarak bilinçli gözlem yapabilir. Bunun içinde toplumdaki insan ilişkilerini dikkatlice izleyip, insan üzerindeki etkilerine bakması yeterli olacaktır.

İşveren, çalışanını ne kadar iyi tanır ve ortak düşünceler dahilinde hareket ederse, kadınlar için çalışma ortamları baskı altında oldukları yer konumundan çıkar.

Kadın çalışanını iyi tanıyan ve bu doğrultuda ortak düşünce çerçevesinde hareket edebilen işveren bulmak ise başlı başına ayrı bir zorluktur.

Kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları zorlukları, yaşadığı sorunları tespit eden, düzenleme yapan işverenler çalışanlarının daha başarılı, daha mutlu, daha huzurlu ve daha verimli olmasını sağlayacaktır.

- Sponsorlu Bağlantı -

Aynı hassasiyeti göstermeyip, çalışma hayatında kadınlar üzerinde baskı oluşturan şirketlerin önüne geçilmeli ve bu duruma dur denilmelidir.

Çalışan Kadınların İşte Yaşadığı Zorluklar

Kadınların işyerlerinde maruz kaldığı zorluklardan en bilindikleri şu şekildedir;

  • Yeterli saygı görememe: Kadınlar bir işyerinde yönetici pozisyonunda dahi olsalar erkek çalışanlar tarafından yeterli saygıyı görememektedir.
  • Ciddiye alınamama: Ortam ne kadar ciddi olursa olsun, erkekler arasında kadınlar ne yazık ki pek ciddiye alınmaz.
  • Kimseyi memnun edememek: Ne kadar üstün performans gösterse göstersinler, kadınlar erkeklerin gözünde hep düşük bir iş performansı gösterir.
  • Kıyafet kısıtlaması: Erkeklerin iş hayatında yaşadığı zorluklar arasında kıyafet diye bir şey söz konusu değildir. Ancak kadınlarda kıyafet başlı başına bir sorun teşkil etmektedir.
  • Tacize maruz kalma: Ülkemizdeki kadınların iş hayatında karşılaştığı zorluklar arasında her zaman ilk sıralarda yer alan taciz olayları üzülerek söylüyoruz, maalesef hiç bitecek gibi görünmüyor. Sadece fiili tacizden söz etmiyoruz. Çalışan kadınlar, iş hayatında sık sık sözlü taciz, psikolojik taciz hatta bakışlarla bile taciz edilebilmektedir.

Kadınlar, hayatın her alanında emek veren, mücadele eden bireylerdir. Hiçbir zaman şiddetin ve baskının hiçbir türünü görmeyi hak etmezler.

Cemal Süreya‘nın da dediği gibi “dünyada en güçlü insanlar kimlerdir diye sorsalar; kendi başının çaresine bakmayı öğrenmiş kadınlardır derim…“

Bu sözü ve bu sözden çıkaracağınız anlamları, hayatınızın hiçbir anında unutmayın ve ona göre davranın. Kadınların iş hayatında yaşadığı sorunların bir sebebi de siz olmayın.

kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar
kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.