Kadın Yelek Modelleri

Kadın yelek son yılların en çok tercih edilen örgü ürünleri arasındaki yerini daha da sağlamlaştırmıştır. Yapılan el emeği örgüler günümüzde de vintage tarzını sevenlerin vazgeçilmezi olmuştur. Becerikli ellerden çıkan örgü çeşitleri ve desenleriyle insanlar adeta baharı üzerlerine giymektedir. Çeşitli desenleri insanların aklını başından alırken her mevsime uyum sağlaması ile de çok kullanılan kıyafetler arasına girmeyi başarmıştır. Sadece kadınlara değil erkeklere özel de yapılan örgü yelek modelleri her yaşa hitap edecek kadar geniş yelpazeye sahiptir.

En çok kış mevsiminde ortaya çıkan örgü yelekler verdiği sıcaklık ile içimizi ve tenimizi ısıtır. Yaz mevsimine merserize olarak kış mevsimine ise yünlü olarak yapılan örgüler her mevsimin gözdesidir.

Kadın Yelek Yapımı Nasıldır?

bayan yelek

kadın yelek yapımı örgü desenine göre değişiklik göstermektedir. Her desene farklı uygulamalar yapıldığı için bazı desenleri ortaya çıkarmak biraz zahmetlidir.  Örgüye yeni başlayanlar için bir tane örnek olarak buzlu cam örneğini paylaştık.

İlk olarak şişe ilmekleri atıyoruz ve sayısını arkası için başlayacağımızdan 100 ilmek ile başlıyoruz. İlmek atma işi bitince bir ters bir düz olarak sıranın sonuna kadar devam ettiriyoruz.  Bu sıranın arkasına geçtiğinizde ters ördüklerinizi düz, düz ördüklerinizi ter örerek devam etmenizle buzlu cam görüntüsü kazanıyor. İlmek sayısı isteğinize göre fazla ve az kullanarak boyutunu ayarlayabilirsiniz.

2 ön parça 70 er ilmek olarak başlanıyor. 1 şiş 4 parmak ördükten sonra önce 3 ilmek kesiyoruz. Sonraki sırada en başında 2 ilmek eksiltiyoruz. En sonunda da 1 ilmek eksiltiyoruz. Buna “koltuk kesme” denilmektedir. Koltuk kesmeye başladığımız sırada da 3-2-1 ilmek eksiltiyoruz. Yeleğimizin omuz kısmını bir karış daha örüp tek tarafını tamamen bitiriyoruz.

Büyük olan arka parçada da 1 şiş 4 parmak ölçüsüne sadık kalıyoruz. Bu sefer de her iki taraftan bir arka parça olarak toplamda 3 parça bu aynı yöntemle 3-2 -1 olarak eksilterek devam ediyoruz. Bu eksiltme sıraları bitince bir karış daha örüp bitirme sırasını örüyoruz. Bu şekilde örgüyü tamamlıyoruz. Tamamlanan örgü parçalarını kol kısımlarını açık bırakmaya özen göstererek dikip birleştiriyoruz. Bu işlemi herkes kolayca yapabileceği için çok zorlanmayacaksınız.

Kadın Yelek Örneği

Kadın yelek örneği arayışında bulunanlar hemen her yerde birçok örnek çeşidi bulabilmektedir. Birçok örgü modeli veren internet siteleri örgü meraklılarına büyük bir kaynak sağlar. Örgü yapmak isteyen birçok kişi bu tür işlerle uğraşırken keyif almanın yanı sıra rahatlama imkânı da bulmaktadır. Bu uğraşın sonunda ortaya çıkan ürünü giyip herkese kendi yaptığını göstermek de ayrı bir tatmin duygusunu beraberinde getirir.

Sizlere kolay örgü çeşitlerinden birkaç tane yazımızda paylaştık. Bu örnek çeşitleri hem çok kolay hem de örmesi çok keyifli çeşitlerdir. Kolay ve keyifli örgü çeşitleri ağlayan gözler, mehtaplı geceler, karlı dağlar ve büyük burgulu olarak sizlere sunulmaktadır.

bayan yelek

Bu gördüğünüz örgü çeşidinin adı Tunus İşi olarak geçer. Bunula kemer yapımından battaniye yapımına kadar her türlü örgüyü yapabilirsiniz. Üstelik bununla yapılan kadın yelek modellerini işleme yaparak daha da güzelleştirebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir