Hayat Neden Yorar? Hayat Yorgunluğu Nedir?

- Sponsorlu Bağlantı -

Daha önce “hayat yorgunluğu” tabirini duymuş muydunuz? Arabesk tabir ile “Bu hayat çok yorucu”, “Hayat adamı yoruyor”, “Çok yorucu bir hayatım var” gibi sözler duymuşsunuzdur. Değil mi?

Peki yorucu olan hayat mı? Biz mi hayata yorucu diyoruz?

Hayat neden yorar? sorusunun muhatabı genelde psikologlar olur. Fakat, biz bugünkü konumuzda bir psikologtan ziyade bir dert ortağı olarak yazıyoruz bu yazıyı. Özellikle belli bir yaşa gelmiş insanların hayat tarafından daha çok hırpalandığı aşikardır.

Hepimiz en fazla hırpalanmayı ve hayat yorgunluğunu gençken yaşarız. Gençken hayatın sürprizlerine karşı savunmasız ve tecrübesiz oluruz. Dolayısıyla yıkımları da daha fazla olur.

Ancak gençliğin en güzel taraflarından bir de insanın kendini çabucak yenileyebilmesidir. Yaşlandıkça kırılmaların ve yıpranmaların tamiri uzun bir süreç ve çok daha zor oluyor. Her yaş döneminde bu sorunun farklı cevap versiyonları olmaktadır.

- Sponsorlu Bağlantı -

Hayat İnsanı Yorar Mı?

İnsan, hayatta her türlü olaylarla karşılaşabiliyor. Çok fazla olumsuz olaylarla karşılaşan insanlar hayatın yoruculuğundan dem vuruyor. Başlarına gelen kötü olaylardan ötürü psikolojik olarak etkilendikleri için çeşitli travmalar geçirebiliyor.

Hayat Yorgunluğu Nedir?

Hayat yorgunluğu dediğimiz şey aslında beyin yorgunluğu ya da zihin yorgunluğu olarak tanımlanır. Yaşadığı kötü olaylardan etkilenen beyin, bizi hayatın yorduğu düşüncesine iter.

Uzun süreli stres altında kalmak, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar, uzun süreli uyku düzeni bozuklukları, yoğun iş hayatı, psikolojik baskılar gibi birçok olumsuz faktör, beyin yorgunluğuna neden olan sebeplerdendir.

Beyinin geçmişte yaşadığı bu tür olaylar, zamanla beynin kimyasını bozar. Kimisine göre hayat yorgunluğu diye adlandırılan beyin yorgunluğu bir diğer tabirle zihin yorgunluğu problemleri baş gösterir.

Size göre hayat insanı yorar mı? Siz de hayat yorgunluğu yaşadınız veya yaşıyor musunuz? Peki hayat neden yorar? Hepimizin sonunun olduğunu bildiğimiz hayat kavramı, bu kadar yorulmaya değer mi?

Bu sorulara biraz düşündüğünüzde siz de kendi başınızdan geçen olaylara dayanarak cevaplar vereceksiniz. Hayat nedir? Sizin hayatınız nasıl? Belki de bir sabah kalktınız ve artık yeter dediniz. Dayanamayacak hale geldiniz.

Belki de işiniz çok yoğun ve stresli. ilişkiniz monoton ve yetersiz geliyor. Çocuklar, ev işleri, her gün aynı rutin olaylar derken artık yaşama sevincinizi kaybettiniz.

Hayat Yorgunluğu Denilen Şey Bu Olsa Gerek

Yaşadığınız bu gibi olumsuz olaylar sonucu psikolojik çöküntü yaşayan kişiler artık hayatın yoruculuğundan şikayet eder. Aslında bu, herkesin başına gelen bir durumdur. Lüks içinde yaşayan insanları hep mutlu, mesut mu sanıyorsunuz?

Hayat, zengin fakir, kadın, erkek herkesi her türlü yorar. Önemli olan bu olaylar karşısında kendimizi güçlü tutmamız. Hayatın yorgunluğundan kendimizi arındırmamız. Beynimizi dinlendirmemiz. Şayet beyin yorgun olursa, hayat da yorgun olur.

beyin yorgunluğu
beyin yorgunluğu

Hayat Yorgunluğundan Nasıl Kurtulurum?

Bildiğiniz gibi psikolojik her düşünce beyin ile alakalıdır. Dolayısı ile hayat yorgunluğu düşüncesi tamamen beyinle alakalı bir durumdur. Hayat yorgunluğundan kurtulmak için her şeyden önce beynimizi dinlendirmemiz gerekir. Yorgun bir beyin eşittir yorgun hayat!

- Sponsorlu Bağlantı -

Sizi mental yorgunluktan kurtaracak birkaç öneri;

  • Kendimize rahatlatıcı uğraşlar bulun. Beyninizi meşgul edecek, zihninizi dinlendirecek hobiler bulmalısınız. Bu herhangi bir hobi olabilir. Yapmaktan keyif aldığınız uğraşlarla beyninizi dinlendirebilirsiniz. Dikiş dikmek, örgü örmek, kendinizi dışarı atmak, kitap okumak, hatta kitap yazmak bile olabilir. Meditasyon yapabilir, nefes çalışmalarının yanı sıra bio enerji çalışmalarına katılabilirsiniz.
  • Mesela bir oyun seçebilirsiniz. Bu bir bilgisayar programı ya da satranç, kart oyunları gibi somut oyunlar olabilir. Bunlar beyninizi oyalayacaktır. Yorgunluğunuzu atmak için basit bir spor veya bir televizyon dizisi izleyebilirsiniz.
  • Stresli ortamlardan uzak durun. Stres, hayat yorgunluğu dediğimiz zihinsel yorgunluğun bir numaralı sebebidir. Stresi hayatınızdan çıkarmadığınız sürece beyin yorgunluğundan kurtulabilmeniz çok ama çok zor.
  • Sık sık temiz hava alın. Eve tıkılıp kalmak, siz farkında olmasanız bile sizi ve beyninizi yorar. Sık sık dışarıya çıkın. Parka, alışveriş merkezlerine gidin. Temiz hava alın. Bir an bile olsa zihninizi boşaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Tatile çıkın. Değişik yerler görmek, insan beynini eskiden kalma düşünceleri atmada yardımcı olur. Tatil derken ayda bir Antalya, Bodrum, Marmaris gibi tatil bölgelerine gidin demek istemiyoruz. Yaşadığınız bölgedeki daha önceden görmediğiniz yerler de olabilir. Günübirlik geziler, rafting, kayak, yüzme gibi aktiviteler yaparak zihninizi boşaltın.
  • Müzik dinleyin. Müzik, beyni rahatlatan, insana neşe hissi veren bir olgudur. Müzik dediysek “Batsın bu dünya” değil 🙂 Sizi neşelendirecek müzikler dinleyin.
  • Seks hayatınızı gözden geçirin. Evet, seksin rahatlamada çok etkili olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Uzun süre seks yapmayan kişilerin seks hayatı düzenli kişilere kıyasla daha gergin oldukları gözlemlenmiştir. Cinsel hayatınızı düzene oturtmak, beyin yorgunluğunuzu dolayısı ile hayat yorgunluğu dediğimiz olguyu atmada yardımcı olabilir.

Sonuç: Yorgun Olan Beynimiz. Hayat Değil

Aslına bakacak olursak yaşadıklarımızın hayatla bir ilgisi yok. Tamamen kendimiz ve beynimiz ile kaynaklanan durumlarla karşı karşıyayız. Psikolojimiz günden güne yıprandığı ve biyokimyası bozulduğu için bunu hayata bağlıyoruz.

Beyin nasıl bozuldu ise aynı şekilde tekrar düzelebilir. Yukarıda saydığımız önerileri uygulayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Fakat ne yapsanız olmuyor. Bir türlü düzelemiyorum diyorsanız mutlaka bir uzmana görünmeniz gerektiğini unutmayın.

hayat yorgunluğu nedir
hayat yorgunluğu nedir

Not: Bu internet sitesinde yayımlanan görseller,  Etsy, Pinterest, Google Görseller gibi paylaşıma açık platformlardan alınmıştır. Resimlerin telif haklarının size ait olduğunu düşünüyorsanız bize “İletişim” sayfasından ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren görseller ivedilikle sitemizden kaldırılacaktır.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.