H Vitamini Nedir ve Faydaları Nelerdir?

- Sponsorlu Bağlantı -

H Vitamini Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Vitaminler, sağlıklı bir hayat sürebilmenin en önemli basamaklarından biridir. Çok sayıda vitamin çeşidi bulunmakta olup, her bir vitamin birbirinden farklı faydaya sahiptir. H vitamini de, kişilerin vücudunda bulunması gereken bir vitamin çeşididir. Bu vitaminin hem eksikliği hem de fazlası, vücutta farklı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle de düzenli olarak doktor kontrolünde olunmalı ve gerekli tahlilleri yaptırarak vitamin seviyelerine baktırmak gerekmektedir. Böylelikle eksik olan vitaminlerin takviyesi doktor kontrolünde gerçekleştirilerek sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olabilmektedir.

h vitamini

H Vitamini Nasıl Alınmalıdır?

H vitamini, diğer bir deyişle biotin olarak bilinen bir vitamindir. 1940’lı yıllarda keşfedilmiş olan biotin, şeker ve yağın metabolize edilmesi esnasında kullanılır. Özellikle de şekerin metabolize edilmesi esnasında meydana gelen kimyasal enerjinin açığa çıkmasında oldukça etkilidir. Vücuttaki biotin miktarının azalması durumunda, kişilerde enerji eksikliği görülebilir. Buna bağlı olarak kas ağrıları ve krampların oluşması da meydana gelebilir. Cilt ve saç sağlığında etkili olmasından dolayı, biotin eksikliğinde cilt ve saç sağlığında birtakım anormallikler görülebilir. Cilt üzerinde meydana gelen beyaz lekeler, ciltte aşırı kuruluk ve cildin parlaklığını yitirmesi de H vitamininin eksikliğinde görülür.

Gebelik döneminde meydana gelen tırnak kırılması, saç dökülmesi ve bu gibi gebeliğe bağlı anormalliklerin tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yeni doğmuş bebeklerde meydana gelen deri dökülmelerinde de H vitamini kullanılmaktadır. Vücutta meydana gelen biotin eksikliği, birçok besin ile yeniden alınabilir. Fakat H vitamini yani biotin içeren besinler yüksek kalori ve kolesterol içermesinden dolayı şeker hastalığı ya da yüksek kolesterol hastalığına sahip olan kişilerin tüketmesi uygun olmayabilir. Bu besinleri tüketmeden önce bir uzmana danışılmasında fayda vardır.

- Sponsorlu Bağlantı -

h vitamini

Ekmek mayası, tavuk/dana ciğeri, hardal, fındık, fıstık, badem, ay çekirdeği, yumurta ve fesleğenin içerisinde bol miktarda biotin bulunmaktadır. Bu gibi besinler aracılığı ile H vitamininin eksikliği giderilebilir. Bütün bunların yanı sıra uzman doktor kontrolünde gıda takviyesi olarak  alınabilir. Tablet şeklinde satılan biotin kullanımında hem doktorunuzun talimatlarından çıkmamalı hem de ürünün üzerinde yazan yönergeleri mutlaka okumanız gerekmektedir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.