En Lezzetli Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?

- Sponsorlu Bağlantı -

En Lezzetli Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?

Pizza, İtalyan kökenli olan ve tüm dünyada son derece beğenilerek tüketilen bir hamur işidir. Üzerine birbirinden farklı malzemeler koyulabilen bu çok çeşitli yemek, kişilerin kendi damak tatlarına uygun bir hale getirilebilmektedir. Son yıllarda kişilerin pratik olması ve eve servis edilebilir olması sebebi ile de sürekli tükettikleri yemekler arasında yer almaktadır. Bu sebeple de oldukça fazla sayıda pizza çeşidi bulunmaktadır. Bütün bunlara rağmen, evinde kendi zevkine ve becerisine göre pizza yapmak isteyen kişiler de söz konusudur. Bu kapsamda pizza hamuru tarifi, son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Pizzanın hamurunun başarılı olması, pizzanın lezzetini derinden etkilemektedir. Bu sebeple de kişilerin pizza hamuru yaparken uyguladıkları tariflere oldukça dikkat etmesi gerekmektedir.

Günümüz koşullarında hazır gıdalara olan ilginin sürekli olarak artmaya başlaması ile birlikte, kişilerin hayatları da oldukça pratik bir hale gelmektedir. Fakat mutfakta vakit geçirmek isteyen ya da hazır gıda tüketmek istemeyen kişi sayısı da bir hayli fazladır. Kendi evinin mutfağında hazır pizzaların tadını aratmayan bir pizza yapmak isteyen kişiler, evde pizza hamuru nasıl yapılır? Sorusuna cevap aramaya devam etmektedir. Bu soruya karşılık olarak birbirinden farklı pizza hamuru tarifi bulunsa da, kişilerin güvenilir kaynaklardan bu tarifi temin etmeleri çok daha doğru olmaktadır.

pizza hamuru

Pizza Hamuru Tarifi

- Sponsorlu Bağlantı -

Kendi evinde pizza yapmak isteyen kişiler için, pizza hamuru hazırlamak son derece büyük bir dikkat ve önem istemektedir. Başarılı ve lezzetli bir pizza hamuru için gerekli olan malzemeler ise genel olarak şu şekildedir:

  • Yaklaşık 4-5 su bardağı böreklik un
  • 4 tatlı kaşığı instant kuru maya
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker( 5 küp şeker)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 4 çay bardağı ılık su
  • 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı ya da Ayçiçek yağı
  • Hamurun altında kullanılacak olan 4 tatlı kaşığı mısır nişastası

Pizza Hamurunun Hazırlanışı

Kolay pizza hamuru yapabilmek için temin edilen bu malzemeler ile yaklaşık 8 dilim pizza çıkabilmektedir. Pizza hamuru yapmak için ilk önce bir kap içerisine maya koyulur ve üzerine oldukça az miktarda su koyularak mayanın erimesi sağlanır. Başka bir kap içerisine yukarıda belirtilen miktarda un koyulur ve ortası havuz şeklini alacak gibi açılır. Havuz şeklinde olan unun yan taraflarına tuz serpilir. Bu noktada tuzun ortaya koyulmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Un havuzunun orta boşluğuna, erimiş olan maya koyulur. Ardından sıvı yağ da eklenir. Ilık su da yavaş yavaş eklenerek kap içerisindeki bütün malzemeler güzel bir şekilde yoğrulur. Güzel bir şekilde yoğrulan pizza hamurunun, genel bir terim olan kulak memesi kıvamını alana kadar yoğrulmasına devam edilir. Bu kıvam elde edildikten sonra ise, pizza hamurunun üzeri temiz bir bez ile örtülerek yaklaşık 10 dakika kadar mayalandırılması gerekmektedir.

pizza hamuru

Pizza hamurunun mayalanması beklenirken, bir yandan da pizza için gerekli olan diğer aşamalar yapılabilmektedir. Bu noktadan sonra kişilerin pizzalarının üzerine koymak istedikleri malzemelerde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Dinlendirilen pizza hamurunun, tepsiye koyulmadan önce yapışmaması için tepsiye mısır nişastası da koyulması gerekmektedir. Tepsiye alınan pizza hamuru, kişilerin ellerinin kenarları ile güzelce yayılır. Pizza hamurunun daha pratik ve kolay bir şekilde tepsiye yayılabilmesi için öncesinde merdane ile açılabilir. Pizzanın daha lezzetli olması için diğer malzemeler koyulmadan önce, 5 dakika kadar 180 derecelik fırında pişirilmesi de önerilmektedir. Ön pişirmeden sonra ise kişiler arzu ettikleri malzemeler ile pizzalarını hazırlayabilmektedir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.