Emzirme Döneminde Beslenme Düzeninin Önemi

- Sponsorlu Bağlantı -

Emzirme Döneminde Beslenme Düzeninin Önemi

Anne adayları, hamile kaldıklarını öğrendikleri ilk andan itibaren çok daha sağlıklı bir hayata başlarlar. Anne ile bebeğinin arasındaki bu ilişki, bebeğin anne karnına düştüğü ilk andan itibaren başlamaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da, emzirme döneminde beslenme düzeninin oturtulması hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir.

Anne ile bebeğinin ilişkisi, bebeğin doğumu ile birlikte çok daha güçlenmekte ve aynı zamanda çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve dolayısıyla da sağlıklı gelişimini tamamlayabilmesi için ilk altı ay muhakkak anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Emzirme, bebeğin yalnızca sağlıklı beslenmesi için değil aynı zamanda annesi ile arasındaki bağı da, düşünüldüğünden çok daha kuvvetli bir hale getirmek için son derece büyük bir rol oynamaktadır. Emzirme döneminde, anne adaylarının beslenmesine de her zamankinden çok daha büyük bir önem vermesi gerekmektedir. Bu kapsamda ise, birçok anne tarafından emzirme döneminde nasıl beslenilmeli? Sorusu, oldukça büyük bir merak konusu olmaktadır.

emzirme döneminde beslenme

Emzirme Döneminde Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

- Sponsorlu Bağlantı -

Emzirme döneminde sağlıklı beslenmek kadar, annelerin belirli bir beslenme düzenine de sahip olmaları gerekmektedir. Bu sebeple de bir doktor kontrolünde sağlıklı beslenme düzeni oluşturulabileceği gibi, aşağıda yazanlar da dikkate alınabilir. İşte emzirme döneminde uyulması gereken beslenme düzeni şöyledir:

 • Gün içerisinde hiçbir öğün atlanmayacak şekilde toplamda 6 öğün ile beslenilmelidir.
 • Sıvı tüketimine son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Bol bol sıvı tüketilmesi, süt üretimini de arttırabilmektedir. Bu sebeple de gün içerisinde en az 4 litre sıvı tüketilmelidir.
 • Bol yeşillik içeren yiyeceklerin tüketilmesi ve tüketilen her türlü besinin doğal olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Enerji, emzirme döneminde hemen her anne tarafından gereklidir. Bu sebeple de doğal yollar ile enerji veren besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.
 • Süt ve süt gruplarının, normalinden çok daha fazla miktarda alınması gerekmektedir.
 • Haftada en az iki defa olacak şekilde balık tüketilmelidir. Bunun yanı sıra kırmızı et ve tavuk gibi et grupları da haftada düzenli bir şekilde alınmalıdır.
 • Birçok kadında doğumdan sonra kabızlık gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durum da annenin ve dolayısıyla da bebeğin huzursuz olmasına sebep olabilmektedir. Kabızlık gibi problemler ile karşı karşıya kalan annelerin, lifli yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir.

emzirme döneminde beslenme

Emzirme Döneminde Uzak Durulması Gereken Besinler

Emzirme dönemi içerisinde annelerin aldığı her türlü besin, emzirme aracılığı ile bebeğe de geçmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da annelerin bu gibi önemli bir süreç içerisinde yediğine ve içtiğine her zamankinden çok daha büyük bir önem vermesi gerekmektedir. Emzirme döneminde uzak durulması gereken besinler, emzirme döneminin çok daha rahat geçmesini sağlarken bebeğin daha huzurlu bir şekilde ilk gelişimini tamamlaması açısından da oldukça önemlidir. Uzak durulması gereken besinler ise şöyledir:

 • Emzirme döneminde balık yenilmesi gerekse de, haftada 2 konserve ton balığından fazlasını tüketmek oldukça zararlı olabilmektedir. Ton balıkları içerisinde bulunan cıva, bebeğe geçmesi halinde, bebeklerin sinir sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.
 • İçerisinde katkı maddesi bulunan herhangi bir yiyecek ya da içecekten uzak durulması gerekmektedir.
 • Yoğun baharatlı besinler, salam, sosis ve diğer şarküteri ürünleri bebeklerde gaz oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Yine brokoli, soğan, pırasa gibi besinler de hem annenin hem de bebeğin, gaz problemi ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilmektedir.
 • Birçok madde, kişilerde birbirinden farklı alerjen durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak açısından alerjen maddeleri içeren besinlerden de uzak durulması gerekmektedir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.