Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

- Sponsorlu Bağlantı -

Her yıl hava sıcaklıklarının ve nem oranının düşmesi ile birçok kişide dudak çatlaması görülür. Birçoğumuz ilk başlarda bunu önemsemez. Dudak nemlendiricileri ile geçiştirmeye çalışır. Ta ki acıların dayanılmaz hale gelene kadar!

Eğer siz de sürekli olarak çatlayan dudaklarınızı yoluyorsanız, zamanla buradaki deri hiç bir zaman iyileşmeyecek. Dudak çatlaması sorunu devamlı hale gelecektir. Oluşan bu yarıklar hem kötü bir görüntü oluşturuyor, hem de en ufak bir esnemede dudağınızın kanamasına yol açıyor.

Dudak çatlaması neden olur? Hiç merak ettiniz mi?

Bu yazımızda hayatımızda hemen hemen her yıl başımıza gelen dudak çatlaklarının nedenlerini araştırdık. Dudak çatlakları neden olur? Nasıl tedavi edilir? Dudak çatlaması nasıl önlenir? Ne gibi önlemler alınmalı? Bu gibi sorulara cevap arayacağız.

Aşağıda sıralayacağımız uzman dermatolog tavsiyeleriyle siz de sağlıklı dudaklara kavuşabilir, hatta çatlamasını önleyebilirsiniz.

Dudak Çatlamasının Nedenleri

- Sponsorlu Bağlantı -

Dudaklarda meydana gelen çatlakların tıp dilinde keilit olarak geçer. Dudaklardaki cildin yapısı vücuttaki en hassas ciltlerden biridir. Ve en açık bölgeler arasındadır. Dolayısı ile dış etkenlere karşı düşük direnç gösterir.

Dikkat etmişsinizdir, dudağımıza aldığımız ufak bir darbe sonucu çabucak kanayabilir. Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları ve nem oranlarına bağlı olarak düşen hava şartlarına uyum sağlayamaz ve dudak cildinde çatlamalar olur.

Dudak yalama, kozmetik ürün kullanımı ve soğuk hava gibi çevresel faktörler birleştiğinde cilt bariyerini kurutarak tahriş, dökülme, hatta iltihaplanmaya neden olabilir.

Hava sıcaklığı düştükçe ve ortam kurudukça dudaklardaki ince cilt cildimizin geri kalanından daha hızlı kuruma eğilimindedir. Bu, bazı bölgelerde dudakların çatlamış, pul pul ve çiğ görünmesine neden olur -ki bu durum gerçekten rahatsız edici olabilir.

Ancak dudak çatlamasının nedeni sadece soğuk hava ve düşük nem miktarı olmayabilir. Dudak için kullanılan bir üründen (genellikle kozmetik ürünler) veya kontakt keilit adı verilen bir alerjiden tahriş olduğunda, dudaklar da iltihaplanabilir.

Dudak çatlamasına neden olan alarjik etkiler, genellikle rujlardaki pigmentlerden, kokulardan ve gıdalardaki aroma ajanlarından kaynaklanır. Dudak çatlaklarının nedenlerini doğru analiz etmek için bir dermatolog kontrolünden geçmek gerekir.

dudak çatlaması neden olur
dudak çatlaması neden olur

Dudak Çatlakları Nasıl Geçer?

Alınacak Önlemler

Bazen soğuktan bazen vücudumuzdaki yüksek ateşten, bazen de aşırı sıcaktan dudaklarımız kurur. Dudaklarda meydana gelen bu kuruluğa hemen çözüm bulmazsak susuz kalan dudaklarımızın derileri kalkacaktır. Sonrasında dudak çatlaması ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olacaktır.

Nedendir bilinmez, kuruyan dudaklar yolunmaya başlanır. Kuruyan dudak derisini yolmanın eğlenceli olmasından kaynaklı olabilir. Çatlaklardan kurtulmak için dudaklarımızı sürekli olarak ıslak tutmalıyız.

Bunun için bol bol su içebilir ve meyve yiyebilirsiniz. Daha sonra her gün yatmadan önce cilt nemlendirici özelliği olan kremlerden sürebilirsiniz. Nemlendirici kremler, dudaklarınızın sabaha kadar nemli ve yumuşak kalmasını sağlar. Böylece diğer güne kuru dudaklarla kalkmazsınız.

Dudak çatlamasına iyi gelen, başka bir çözüm olarak dudak koruyucu balmlar kullanabilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda dışarı çıkarken cildinize nemlendirici sürdüğünüz gibi dudaklarınıza da koruyucu balm kullanmalısınız. Böylece dudaklarınız soğuğa maruz kalmayacak ve dudak çatlamasının önlemini almış olursunuz.

İpucu: Sabahları kalktığınızda geceden kuruyan dudaklarınızı gerdirmeden, koruyucu dudak kremlerinden sürmelisiniz. Böylece güzel kokusu sayesinde nefesiniz de kötü kokmayacaktır.

Gün içinde de bol su tüketirseniz vücudunuzdaki deri kuruluklarını bertaraf edebilirsiniz. Kış aylarında su içmeyi ihmal ederiz. Gün içinde yediklerimiz bizi susatmaz ise kolay kolay su içme isteği duymayız. Bu nedenle dudak çatlaması, daha çok özellikle kış aylarında meydana gelir. Bol su içmek ve sıvı gıdalar tüketmek, dudak çatlaklarının önüne geçecektir.

- Sponsorlu Bağlantı -

Not: Bu internet sitesinde yayımlanan görseller,  Etsy, Pinterest, Google Görseller gibi paylaşıma açık platformlardan alınmıştır. Resimlerin telif haklarının size ait olduğunu düşünüyorsanız bize “İletişim” sayfasından ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren görseller ivedilikle sitemizden kaldırılacaktır.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.