Diyet Yaparken Ne Yemeli? Neler Yememeliyiz?

- Sponsorlu Bağlantı -

Bu yazımızın konusu diyet ve beslenme üzerine olacak. Diyet yaparken ne yemeliyiz? Diyet yaparken nasıl beslenmeliyiz? Diyet esnasında beslenme süreci nasıl olmalı? Diyet yaparken ne yememeli? Ne tür gıdalar tüketilmeli? Beslenme programı nasıl olmalı? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Bu tür soruların cevaplarını bu yazımızda vereceğiz. Sonuca odaklı bir diyet nasıl yapılmalı? Öğreneceğiz.

Fazla kilolarla başı dertte olan hanımlar, hayatlarında en az bir kez diyet yapmışlardır. Kilo vermede kimisi kısmen başarılı olsa da çoğu başarısızlıkla sonuçlanır. Bunun en büyük sebebi diyet yaparken doğru beslenememe olarak görülür.

Diyet yaparken verdiği kiloyu geri almak istemeyenler, kilo verme sürecini çabucak geçirmek yerine emin adımlarla ve sağlıklı bir şekilde geçirmeyi tercih ederler. Kilo vermek ve diyet yapmak aç kalmak demek değildir. İlk olarak bu düşünceyi kafanızdan çıkarın.

Diyet ve Beslenme Süreci

- Sponsorlu Bağlantı -

Uzmanlarla beraber veya kendi başına diyet yapan birçok insan var. Fakat önemli olan diyet yapmak değil, diyet yaparken beslenme sürecinin kontrolünü sağlayabilmektir.

Örneğin, sağlıklı diye 3 tabak üst üste ıspanak yemek yerine 1 tabak ıspanak, 1 kase yoğurt ve salata ile çeşitlendirip yemek size iyi gelecektir.

Midenizi tek çeşit besinle doldurmak önerilen bir davranış değildir. Aynı şekilde ara öğün yaparken de yenilecek yiyeceğin miktarı ayarlanmalıdır.

Tatlı, sütlü olmak şartıyla hafta 2 kereden fazla tüketilmelidir. Aksi taktirde tartıda eksi görmek yerine artı görürsünüz. Bu da emek verip diyet yapan birinin görmek istemeyeceği bir tablodur.

Spor yapanlar, karbonhidrat ve yağ seviyesini aza indirip, protein seviyesini arttırarak bu şekilde yiyecekleri tükettiğinde kas kaybı yaşamazlar.

İlk zamanlar diyetle beraber kilo verdiğinizi görmek, sizi motive edecektir. Bu sürekliliği diyet yaparken beslenme süreci kuralları çerçevesinde devam ettirdiğiniz taktirde, hedeflerinize kolayca ulaşırsınız.

Örneğin diyettesiniz ve canınız aşırı derecede diyet dışı bir şey istedi. Bunu ölçülü bir şekilde yiyin. Ama ertesi gün kaçamak yapmadan günü tamamlayın.

Diyet Yaparken Nasıl Beslenmeli

Diyet listenizde yer alan yiyeceklerde daha az kalori alın ve dengeleyin. Bu şekilde yaptığınızda tartıda artı görmezseniz.

Herkesin bildiği, diyet yaparken ne yemeliyiz sorusuna az kalorili yiyecekler yemeli, tam tersi olarak diyet yaparken ne yememeli sorusuna da kısaca kalori miktarı çok olan gıdalar yememeliyiz.

Beslenmenizi gıdaların kalori miktarına göre ayarlayın

Akşam yemeklerini hafif geçirin. Yağlı, baharatlı, ağır yemeklerle midenizi rahatsız etmeyin. Kızartma ve hamur işlerine hayatınızda yer vermeyin. Mümkünse günde en az yarım saat egzersiz yapın.

Unutmayın, kilo vermek sadece diyet yapmak değildir. Egzersiz, beslenme ve diyet bir bütündür. Tabi sadece diyet yaparak ve yediklerinize dikkat ederek de kilo verebilirsiniz. Ancak yapılan egzersizler bu süreci hızlandıracaktır.

Hayatınıza yapacağınız ufak dokunuşlar, ilerde bedeninize yansıyacaktır. Bu düşünceyle kendinizi motive tutmaya çalışın. Bir süre sonra çevrenizdeki insanlarda sizdeki değişimi fark edecek ve bu durum hedeflerinize ulaşmanın mutluluğunu içten içe size tattıracaktır.

O zamanları hayal edin. Kimsenin sizin için ‘Yine diyete başladı ama başaramadı’ demesine izin vermeyin. Diyet yaparken beslenme sürecinizi kontrol edin ve başarınızı seyredin.

- Sponsorlu Bağlantı -

Diyet Yaparken Ne Yemeliyiz?

Kahvaltıyı Kesinlikle Atlamayın!

Kahvaltı, yediğimiz en önemli öğündür. Güne kahvaltısız başlamak, diyet yapan kişilerin yapacağı en büyük hatalardan biri olacaktır. Diyet ve beslenme yan yana gelince kahvaltı olmazsa olmazdır. Ne olursa olsun güne kahvaltısız başlamayın.

Diyet Yaparken Kahvaltıda Ne Yemeli?

 • Ekmek olarak kesinlikle kepek ekmek yani esmer ekmek tercih edin.
 • Beyaz peyniri kahvaltı sofranızdan eksik etmeyin.
 • Her çeşit yeşillik tüketebilirsiniz. Bunda hiçbir problem yok.
 • Domates
 • Salatalık
 • Yumurta (Gün aşırı da yiyebilirsiniz)
 • Aşırıya kaçmamak koşulu ile kahve, tercihen Türk Kahvesi
 • Aralarda meyve tüketin. Acıkma hissi duyduğunuzda bir elma veya muz ile acıkma hissinizi bastırabilirsiniz.
 • Kurutulmuş meyveler. Kuru incir, kayısı, hurma, kivi gibi kurutulmuş meyveleri ara öğün olarak bir avuç tüketebilirsiniz.
 • Sebzeli yemekler. Ana öğünlerde yağlı, ağır yemekler yerine hafif yemeklerle beslenin. Mümkünse sebzeli yemekler tüketmeye gayret edin.
 • Yoğurt. Diyet yaparken ve normal beslenirken yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Diyet yaparken ne yemeliyiz dediğimizde yoğurt cevabını vermezsek olmaz.
 • Bol yeşillik içeren salata. İster ana yemek yanında, isterse atıştırmalık olarak bol yeşillik içeren bir salataya kimse hayır dememeli. Özellikle diyet yaparken salata yemeye dikkat edin.
 • Bulgur pilavı. Pilav tercihiniz bulgur pilavından yana olsun. Pirinç pilavının yerine bulgur pilavını tercih edin.

Diyet Yaparken Ne Yememeli

Bir de işin diyet esnasında ne yememeli kısmı var. Yukarıda saydığımız gıdaları tüketiyorsunuz. Bu harika! Peki bunların yanında yemememiz gereken gıdalar alırsak, yapacağımız diyet hiçbir işe yaramayabilir. İşte diyet yaparken yemememiz gereken yiyecekler;

diyet yaparken ne yenmemeli
diyet yaparken ne yenmemeli
 • Hamur işi: Hanımlar hamur işini çok sever. Belki de bu yüzden kilo alıyorsunuz. Bunun sebebini asla tam olarak bilemezsiniz. Diyet yaparken uzak durulması gereken gıdaların en başlarında her türlü hamur işi gıdalar yer alır.
 • Patates kızartması: Artık patates kızartmasının obezite ve fazla kilolara yol açtığı bir sır değil. İçerdiği nişasta ve kızartırken içine sinen yağ nedeni ile patates kızartması diyet yaparken yememeniz gereken gıdaların başında gelir.
 • Pastalar: Evet, pasta da çok lezzetli ve yemekten keyif aldığımız bir yiyecek. Ancak zayıflamak istiyorsanız ve diyete başladıysanız, pastaya veda etmeniz gerekir.
 • Kurabiye: Hamur işi poğaça, börek, ekmek gibi gıdalara kıyasla daha masum görünen kurabiye de diyet yaparken ne yememeli listesinde yer almaktadır.
 • Çikolata: Diyet listelerinin en büyük düşmanlarından biri de çikolatadır. İçerdiği yoğun kalori nedeni ile diyet yaparken kesinlikle uzak durulması gereken bir gıdadır. Ancak çikolata krizlerini geçirirseniz, çok fazla abartmamak şartı ile bitter çikolata tüketebilirsiniz.
 • Hamburger: Hamburger gibi fast-food yiyecekleri diyet esnasında yememeniz gerektiğini söylemeye bile gerek duymuyoruz ama yine de hatırlatalım dedik. Hamburger ve diyet. Asla yan yana gelemeyecek, iki ayrı dünyaların varlıklarıdır!
 • Alkol: Kalori miktarı bakımından en yoğun kaloriye sahip içeceklerin en başında yer alır. 1 gram alkolde yaklaşık 7 kalori olduğu söyleniyor. Evet, bir gramdan söz ediyoruz. Litrelerce alkol tükettiğinizi düşünecek olursak gerisini siz hesap edin. Boşuna bira tüketen kişiler için “bira göbeği” demiyorlar.
 • Kola: Yine aynı şekilde, içerdiği yüksek oranda kalori ve şeker miktarı nedeni ile kola da diyet yaparken ne yememeli sorusuna içecek olarak verilecek yanıtlar arasındadır.
 • Enerji içecekleri: Tıpkı kola ve alkol gibi yüksek miktarda kalori içerir.
Sonuç: Diyet Yaparken Yediklerinize, İçtiklerinize Çok Dikkat Edin!

Diyet yaparken ne yemeliyiz, ne yememeliyiz? Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalıştık. Kilo vermek için diyet yaparken bir taraftan yanlış beslenme alışkanlıklarını sıralamaya çalıştık. Sonuç olarak diyet ve beslenme, zayıflama adına son derece önemlidir.

Zayıflayacağım diye yanlış beslenmeyin. Tüketeceğiniz gıdaların ambalajlarının üzerinde kalori miktarları yer almakta. Önce içerdiği kalori miktarlarını öğrenin. Yüksek kalorili gıdaları tüketmekten kaçının. Diyet yaparak bin bir zorlukla verdiğiniz kiloları birkaç yiyecek yiyerek tekrar geri almayın.

diyet yaparken ne yemeliyiz
diyet yaparken ne yemeliyiz

Not: Bu internet sitesinde yayımlanan görseller,  Etsy, Pinterest, Google Görseller gibi paylaşıma açık platformlardan alınmıştır. Resimlerin telif haklarının size ait olduğunu düşünüyorsanız bize “İletişim” sayfasından ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren görseller ivedilikle sitemizden kaldırılacaktır.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.