Cilt Yorulması Nedir?

- Sponsorlu Bağlantı -

Cilt Yorulması Nedir? 

Günlük hayatın koşturması, iş/okul stresi ya da diğer sebeplerden dolayı kişiler gün içerisinde yorulabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra özellikle de kadınlarda çok daha farklı etkenlerden dolayı cilt yorulmaları meydana gelebilmektedir. Yaş ilerlemesi, bu etkenler arasında oldukça etkili bir konuma sahiptir. Fakat bu noktada, yaşlanma ile cilt yorulması birbirine karıştırılmamalıdır.  Zaman içerisinde cilt üzerine uygulanan bakım kürleri, günlük kremler ve diğer cilt bakım rutinlerinin daha da sıklaştırılması, bu konuda son derece büyük bir önem arz etmektedir.

cilt yorulması

Cilt Yorulmasındaki Çevresel Faktörler

Cildin yorulmasındaki çevresel faktörler, cildin yorulma sebepleri arasında ilk sıralarda yer alabilmektedir. Her geçen gün daha da zararlı bir hal almaya devam eden güneş, kişilerin ciltlerinin üzerine direkt olarak nüfuz etmesi halinde birbirinden farklı problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Güneş ile birlikte vücut D vitamini sentezlese de, gün içerisinde tehlikeli saatlerde güneş ışığına direkt olarak çıkılmaması gerekmektedir. Bu gibi hatalar, yalnızca cildin yorulmasına ve hızlı bir şekilde yaşlanmasına değil aynı zamanda cilt yanıklarına ve hatta cilt kanserine kadar tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Güneş ile birlikte cilt üzerinde derin kırışıklar, cildin çok daha mat ve kuru olması, daha açık gözenekler, ciltte incelme ve buna bağlı olarak belirgin kılcal damarlar gibi problemler meydana gelebilmektedir.

- Sponsorlu Bağlantı -

Sigara ve alkol de, cilt neden yorulur? Sorusunun en etkili cevapları arasında yer almaktadır. Bu gibi zararlı alışkanlıklar yalnızca cildin değil aynı zamanda vücudun tamamının zarar görmesine de sebep olabilmektedir. Kişilerin bu gibi zararlı alışkanlıklarını en kısa zamanda bırakmaları ve bunların yerine çok daha sağlıklı bir hayat sürmeye başlamaları gerekmektedir.

cilt yorulması

Şehirlerin giderek daha da büyümesi, zararlı dumanların ve egzoz dumanlarının daha da artmasına sebep olmaktadır. Kişiler günlük hayat içerisinde bu gibi zararlı dumanlara maruz kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise cilt bakımlarına büyük bir önem verilmesi gerekmektedir. Cilt üzerine herhangi bir makyaj yapılmasa dahi gece yatmadan önce cilt tipine uygun olan cilt temizleme ürünleri ile cildin muhakkak temizlenmesi gerekmektedir. Cildin sürekli olarak nemlendirilmesi de, cilde nüfus edebilecek zararlı maddelerden korunması açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Cilt Yorulması ve Diğer Faktörler

Gün içerisinde bol bol su içmek ve kişilerin keyif aldığı aktiviteleri yapmaları da stressiz bir yaşam için son derece etkili olabilmektedir. Sürekli olarak olumlu düşünmek ve gülümsemek de, kişilerin beyin fonksiyonlarını çalıştırırken kendilerini çok daha iyi hissedebilmelerini de etkili bir şekilde sağlamaktadır.

Bütün bu çevresel ve stres gibi faktörlerin yanı sıra, kişilerin karşı koyamayacakları tek faktör ise, yaşlanmaktır. Dış görünümde meydana gelen yaşlanmanın yanı sıra içsel yaşlanma, cilt yorulmasını da beraberinde getirebilmektedir. Bu kapsamda kişiler, organlarının daha sağlıklı çalışabilmesini sağlayarak bu süreci daha yavaş bir hale getirebilmektedir. Sağlıklı beslenmek ve sağlık kontrollerinin düzenli olarak aksatılmadan yaptırılması, bu konuda son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.