Cilt Bakımı İçin Neler Yapılmalı?

- Sponsorlu Bağlantı -

Her kadın pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Pürüzsüz bir cilt için doğru cilt bakımı yapmak şarttır. Bu yazımızda cilt bakımı için neler yapılmalı? Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Bu soruları masaya yatırıyoruz.

Cilt bakımı denilince aklımıza ilk önce nemlendirici maskeler, arındırıcı kürler, leke giderici kremler, akne ve sivilce karşıtı tedaviler gibi onlarca şey gelir. Cilt bakımına yeni başlayacak olanlar ya da doğru bir cilt bakımının ne olduğu hakkında fikir sahibi olmak isteyenler, bu kadar farklı ve fazla yöntemin arasında bocalayacaktır.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususları bilmek, bizi cildimize geri dönüşü olmayacak hatalar yapmaktan alıkoyacaktır.

Gelin hep birlikte cilt bakımında nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim;

Sağlıklı Bir Cilt Bakımı İçin Dikkat Edilecekler

  • Cilt tipinizi iyi tespit edin. Cilt bakımını cildinizin tipine uygun yapın.

- Sponsorlu Bağlantı -

Sağlıklı, sonuca odaklı bir cilt bakımı için ilk olarak sahip olduğunuz cilt tipinizi iyi belirleyin. Cildinizin yağlı, kuru, akneli veya karma tipte olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bunun için bir dermatolog ya da cilt analizi yapan eczane gibi yerlerden yardım alabilirsiniz.

Cildinizin tipini evde kendiniz tespit edebilirsiniz. Cildinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak bir değerlendirmede bulunabilirsiniz.

Örneğin, T bölgesi olarak bilinen burun ve alın kısmı yağlı ancak yanakları kuru olan birinin aşırı kuru cilt tipleri için uygun olan bakım ürünlerini kullanması yahut aşırı yağ bulunan nemlendirici veya yatıştırıcı tonik kullanması yanlış bir cilt bakımını uyguladığını gösterir.

Cilt bakımında dikkat edilmeyen ve görmezden gelinen bu durum maalesef cildimize çok zarar verir. Bu yüzden sağlıklı bir cilt bakımı için neler yapılmalı sorusuna verilecek ilk cevap, cilt yapısını uygun belirlemek ve cildinizin yapısına göre bakım uygulamaktır diyebiliriz. Doğru tespit edilemeyen hastalık olumlu sonuç vermez.

  • Cildinizi doğru şekilde nemlendirin.

Cilt tipinizi öğrendikten sonra aklınızdan çıkarmamanız gereken diğer önemli unsur, cilt bakımındaki temel temizlik ve nemlendirme aşamalarının doğru yapılmasıdır. Çoğu insan cilt bakımındaki bu aşamaları basit olduğu için küçümsemekte ve bu konuda gerekli araştırmayı yapmamaktadır.

Kulaktan duyma bilgilerle nemlendirme ve temizleme işlemleri yapmaktadır. Şunu belirtmeliyiz ki asla ve asla bu alanda bilgi sahibi olmayan kişilerin tavsiyesi üzerine herhangi bir nemlendirme ve temizleme yöntemi uygulamayınız.

Herkesin farklı farklı cilt yapısı vardır. Bir ürün bazı kişilerde etkili olabilirken başka kişilerde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu, bu iki kişinin farklı cilt yapılarına sahip olduklarını gösterir. Farklı cilt yapısına sahip olduklarından birinde işe yarayan yöntem, diğer kişide işe yaramayabilir.

Örneğin nemlendirme sağlamak için herkesin birbirine tavsiye ettiği Hindistan cevizi yağı kullanmak akneye yatkın ciltler için korkunç sonuçlara yol açabilmektedir. Cildinizin yapısı akneye yatkın ise kesinlikle Hindistan cevizi kullanmayın!

Ayrıca cilt bakımında yapılan en büyük yanlışlardan bir diğeri ise gün sonunda makyajlı bir yüzle uyumaktır. Makyajlı bir cilt ile yatağa girmeyin. Mümkünse yatmadan önce duş alın. Unutmayın,  cildin her gün arınmaya ve nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Doğru Cilt Bakımı İçin Neler Yapılmalı?

  • Cildinize gereğinden fazla ürün sürmekten kaçının.

Temizleme, peeling, gece maskeleri, gündüz maskeleri, nemlendiriciler, göz altı maskesi, tonik– serum ve ampul gibi onlarca cilt bakımı ürünleri ve işlemleriyle cildinize fazla yüklenmeyin. Zira cildinize yoğun ve aşırı miktarda bakım yapmak, beklenenin aksine yorgun ve doğal dengesi bozulmuş bir cilt yapısına sahip olmanıza neden olacaktır.

Ülkemizde birçok kadın düzenli cilt bakımı yapmamaktadır. Bunun yerine zaman bulduklarında çok yoğun bir şekilde cilt bakımı yaparak daha önce yapamadıkları cilt bakımının meydana getirdiği eksiklikleri telafi etmek istemektedir.

Bu yaklaşım kesinlikle doğru değildir. Nasıl ki hastalandığımızda bir an önce iyileşelim diye tüm ilaçları bir günde tüketmiyor, onun yerine düzenli bir şekilde tavsiye edilen miktarda tüketiyorsak, bu durum cildimiz için de geçerlidir.

- Sponsorlu Bağlantı -

Aksi halde yanlış aralık ve dozlarda tüketilen cilt bakım ürünleri, kuru bir cildin zamanla daha fazla yağ üretmesine veya sivilcelenmeye ya da yağlı bir cildin kuru ve hassas bir hale gelmesine yol açabilecektir.

  • Cildinizi her zaman temiz tutun

Cildimizin açık kalan kısımları gün içinde sürekli dış etkenlere maruz kalır. Biz ne kadar istemesek de gözle görülemeyen toz, kir, bakteri gibi cilt gözeneklerine zarar veren maddelere açıktır. Bunlar zamanla cilt gözeneklerini tıkayabilir. Doğru cilt bakımı için neler yapılmalı sorusuna temizlik cevabı da ilk başlarda dikkat edilmesi gereken kurallardan biridir.

cilt bakımı için neler yapılmalı
cilt bakımı için neler yapılmalı
  • Bol bol su için

Su, sadece cildimiz için değil, bütün vücudumuz için gerekli en önemli ihtiyaçtır. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cilt bakımının yanında aldığımız gıdalara da dikkat etmek gerekir. Bol sıvı tüketmeye dikkat edin. Özellikle su olmazsa olmazınız olsun!

Suyun yanında C vitaminleri içerek meyveler de tüketmeyi ihmal etmeyin. Portakal suyu, mandalina, greyfurt, limon gibi narenciye ürünlerinden de bol bol alın.

  • Cildinizi direkt güneş ışığına maruz bırakmayın

Biliyoruz, birçok kadın yaz aylarında bronzlaşmak ister. Ancak aşırı sıcak ortamlar cildiniz için zararlı olabileceğini unutmayın. Cildinizin güneş ışınlarını doğrudan almasının önüne geçin. Dışarı çıkmak için ikindi vaktini bekleyin.

Güneş ışınlarının en etkili olduğu 11:00 ile 15:00 saatleri arasında cildinizi güneş ışığından koruyun. Güneş kremi kullanmaya dikkat edin.

  • Düzenli uyuyun

Uyku düzeni, vücut ve ruhsal sağlık için önemli olduğu kadar cilt sağlığı için de çok önemlidir. Özellikle göz altı torbaları için düzenli uyku son derece önem arz etmektedir. Şişmiş bir göz torbası istemiyorsanız uyku düzeninizi tutturun.

Bütün bu önerileri uygularsanız, doğru cilt bakımı için neler yapılmalı sorusu ile muhatap olmazsınız. Pürüzsüz, sağlıklı bir cildiniz vardır demektir.

  • Doğru kozmetik malzemeleri kullanın

Kozmetik piyasası o kadar büyük bir pazardır ki birçok sahte ürünü de barındırabiliyor. Bu sahte ürünler bırakın cildinize bakım yapmayı, cildinize zararlı maddeler içerebilir. Bu yüzden güvenliğinden emin olduğunuz kozmetik markalarını tercih edin. Daha önce duymadığınız markaların ürünlerini kullanmayın.

Kozmetik sektöründe bilinen ünlü markalardan bazıları şunlardır;

Cilt bakımı ve diğer bakım konuları için burayı tıklayınız.

doğru cilt bakımı için neler yapılmalı
doğru cilt bakımı için neler yapılmalı

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.