Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer

- Sponsorlu Bağlantı -

Bebeklerde gaz sancısı en çok rahatsızlık veren, uyku kaçıran bir problemdir. Yeni doğanların bağırsak hareketleri henüz gelişmediğinden sindirimde zorlanırlar. Yediklerinden ortaya çıkan gazı atamadıklarında oldukça sancılı ve ağrılı bir süreç başlar.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri

bebeklerde gaz sancısı
Gaz Sancısı Belirtileri

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri olan ayaklarını devamlı karnına çekmesi, şiş ve gergin bir karın en tipik olan semptomlardır. Bunu engellemek pek için annenin kendini üşütmemesi ve gaz yapabilecek yiyeceklerden uzak durması gereklidir. Anne sütü annenin birebir her türlü yediğini içtiğini ve yaşamsal faaliyetlerinin getirdiği duygu durumlarından dahi etkilenebilir.

bebeklerde gaz sancısı
Emzirme

- Sponsorlu Bağlantı -

Gece ve ya gündüz fark etmeden, gaz sancısı geldiğinde bebek oldukça sancı çektiği için ağlayacak ve çıkarana kadar da rahat edemeyecektir. O nedenle anne babalar da onun gazını çıkartmasına yardım ederlerse uyuma şansları artacaktır.

Gaz Sancısı Neden Olur

bebeklerde gaz sancısı

Bebeklerin bağırsak florası daha gelişimini tamamlamadığı için bazı yiyecekler karşı aşırı hassas olur. O nedenle gaz birikimi olur ve can yakacak kadar gerginlikle birlikte şişkinlik gerçekleşir. Ayrıca kolik hastalığı da bu sancıların nedeni olabilir. Bir de özellikle vaktinden erken doğanlarda mide kapağı tam olarak gelişmeyebilir ve reflüye bağlı kusma ile birlikte gaz sancısı oluşur.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Gaz sancısı gidermenin en kolay uygulanan ve sevgi dolu olan yolu omuzunuza yatırıp sırtını sıvazlamaktır. Bunu beslenme yapıldıktan hemen sonra yaparsanız o çok büyük sancılara neden olan gazı azaltabilirsiniz.

bebeklerde gaz sancısı

 

Kekik yağı ile karnını ovalayarak onu rahatlatabilirsiniz. Bu şekilde karnına yapılan masaj sayesinde hem sevginizi hissedecek hem de karnındaki gerginlik azalacaktır.

Bir de gaz için üretilmiş özel damlalar vardır. Bunları doktorunuza danışmadan asla kullanmayın. Mama veriyorsanız mamanızı doktorunuza sorarak değiştirin. Bazı mamalar gazı fazla olan bebeklere özel olarak üretilir.

bebeklerde gaz sancısı

Bazı bünyelerde laktoz in toleransı bulunuz. Bu tarz bir sorunu olan bebeklerin özel üretim mamaları kullanması gaz sancılarını en aza indirecektir. 40 gün içinde bu sorunu çözemezseniz mutlaka bir çocuk hastalıkları uzmanınının yönlendirmesiyle çocuk gastroenteroloğuna başvurun. Bazen de doğumsal anormaliler nedeniyle bebeklerde gaz sancısı görülür. Bunun cerrahi çözümleri gerekebilir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.