Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı

- Sponsorlu Bağlantı -

Bebeklerde ek gıdaya ne zaman başlanmalı? Sorusu annelerin merak ettiği bir konudur. Doğduğundan itibaren anne sütü ya da mama ile beslenen çocuk su dışında hiçbir ek gıda almamaktadır. Ama belli bir aşamadan sonra ek gıdalara başlanmalıdır.

Ek Gıdaya En Erken Ne zaman başlanır?

Ek gıdaya en erken 6 aylıkken başlanmalıdır. Daha öncesinde başlanması sindirim sorunlarına neden olur. Bazı evlerde büyükler daha erken zamanlarda tarhana çorbası ve yemek suyu gibi gıdalarla çocuğu beslemeye çalışırlar. Ama bu tamamen yanlış bir uygulamadır.

Bebeklerin sindirim sistemi 6 aydan önce ek gıda için hazır değildir. Ek gıdayı sindirebilecek enzimler ve organlar ancak bu aydan sonra hazır olurlar. O nedenle anneler asla 6 aydan önce ek gıda verme girişiminde bulunmayın.

Ek Gıdaya Neyle Başlanmalı

- Sponsorlu Bağlantı -

bebeklerde ek gıdaya geçiş

Bebeklerde ek gıdaya elma suyu ile başlamalısınız. Akşamüzeri saat 4 gibi iki beslenme saati arasında, ara öğün olarak yarım elma suyu verilebilir. Elmayı cam rendeden geçirip temiz bir mendilden süzüp sıkarak suyunu çıkarın.

Eğer anne sütü alıyorsa kaşıkla, mama içiyorsa küçük bir biberonla verebilirsiniz. Ekşi elma olmamasına lütfen dikkat edin. Amasya elması olursa çok daha iyi olacaktır. Organik elma bulursanız çeşidi çok da önemli değildir.

Bebek eğer takmamanı bitirmediyse endişelenmeyin ve bitirmesi için ısrarla vermeyin. Ama bitirirse de engellemeyin. Bu ilk seferden sonra alışması için bir gün zaman verin. İlk hafta sadece elma suyu ve gün aşırı vermeye dikkat edin.

Sonrasında miktarlar artabilir. Ama asla doyacak kadar vermeyin. Her meyveyi veremeyebilirsiniz. Eğer bebek yutmuyor ve diliyle kaşığı itiyorsa, ağzından çıkarıyorsa daha hazır değildir. 10 gün sonra bir daha deneyebilirsiniz.

Bebeklerde ek gıdaya, şeftali, armut, erik, muz, mandalina gibi meyvelerde de yarım meyve ile başlayabilir hatta bunu direk püre olarak yedirebilirsiniz.

Ek Gıda Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

bebeklerde ek gıdaya geçiş

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecini daha rahat atlatabilmeniz için sizin için ay ay ek gıda beslenme tablosu hazırladık. Bu tablodan bakarak planlamanızı yapabilirsiniz.

  • İlk başladığınızda iki, üç kaşık vermelisiniz.
  • Hazırladığınız miktarı bitirmesi için asla zorlamayın. Eğer o gün istemezse 10 gün daha bekleyin ve tekrar deneyin.
  • 10.Aya kadar en fazla 2 öğünü ek gıda olacak şekilde planlayın.
  • 9. Aydan önce meyveyi püre halinde verin.
  • 12. Aydan önce yumurta vermeyin. Yumurtaya başladığınızda beyazı ile başlayın.
  • 2 yaşından önce bal vermeyin.
  • Patlıcan, bakla, şeker, cips, gazlı içecekler gibi gıdaları mümkün olan en geç zamanda verin. Hatta şeker, cips ve gazlı içecekleri mümkünse hiç vermeyin.
  • Sakatat ve salam, sucuk gibi yiyecekler ise 2 yaşından sonra verilmelidir.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi, dış dünyaya alışma ve adaptasyon sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Yediklerine dikkat ederek alerjisi olabilecek gıdaları teşhis edebilirsiniz. Özellikle çilek, kivi, domates gibi gıdalar alerji yapabilme potansiyeli en yüksek olanlardır.

 

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.