Bebek Bakımı ve Zorluklarıyla Baş Etme Yolları

- Sponsorlu Bağlantı -

Bebek bakımı çok zaman yorucu ve uğraş isteyen bir iştir. Yeni anne olmuş kadınlar çoğu zaman ne yapacaklarını bilmez, bu sebeple de nereye başvuracaklarını şaşırırlar.

Doğumdan sonra anneler genelde psikolojik olarak ve bedenen çok yorgun olurlar. Hamileyken yaparım dedikleri hiçbir şeyi yapacak durumda olmazlar. Yeni doğmuş bebeklerine de nasıl davranacaklarını bilemezler ve psikolojik olarak neredeyse çökmenin eşiğine gelirler. Lohusalık dediğimiz kırk günlük dönem esnasında anneye ve bebeğe destek olacak birinin olması hayati anlamda önem taşır. En iyi destek olacak kişi ise eşlerdir ve anne ile bebeğe karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmek anneye çok iyi gelirken bebeğin bakımını da daha kolay hale getirecektir.

Insanlar, Baba, Anne, Veliler, Bebek, Kanepe, Uyku

Bebek bakımı ilk zamanlar çok zor olduğu için aile büyüklerinden de destek alarak kolaylaştırılabilir. Eğer aile büyüğü yoksa birçok eğitim ve kitaplardan destek alarak bebeğin bakımı daha verimli hale getirilebilir. İki farklı doğum yöntemi vardır ve doğumun ne türde olduğu da bu dönemde büyük önem taşır.

Normal olan bir doğumda anne bebeğiyle rahat bir şekilde ilgilenebilir. Diğer doğum olan sezaryende ise anne bakıma ihtiyacı olduğu için bebeğe bakması zor bir hal alır. Her durum bebek bakımını etkiler ve bilinçli bir ebeveyn olmak bu tür durumlarda çok önemlidir. Bilinçli olan anne ve babalar her zorluğu birbirine destek olarak rahat bir şekilde atlatabilirler.

- Sponsorlu Bağlantı -

Bebek Bakımı ve Pişik

Bebek bakımı çok zor olsa da uygulanacak pratik bilgiler ve yöntemlerle daha rahat ve kolay olmaktadır. Bebeklerde en çok karşılaşılan sorunlardan biri pişik sorunudur ve bu sorunla baş etmek zor görünse de aslında çok kolaydır. Bebeğiniz ilk doğduğunda hafif pişikler normaldir çünkü vücutları dünya iklimine ve ortama hazırlanmaktadır. Uzun süren ve yoğun pişikler ise kullandığınız yöntemlerden kaynaklanmaktadır.

Pişiği en aza indirmek için yapmanız gereken şey bebeğin bezini ve ıslak mendilinin markasını sürekli değiştirmemek olmalıdır. Her marka üretilen ürünlerde farklı kimyasallar kullanmakta olduğu için bebeğe alerjik sorunlar açabilir bu da pişiğin büyümesine sebep olabilir. Bebeğin altını değiştirip temizledikten sonra ılık bir suyla altını yıkamak vücuduna sürülen kimyasallardan kurtulup rahatlamasına büyük katkı sağlar. Daha sonra bebek temizken hemen bez takmayın ve bebeğin vücuduna hava alması için fırsat verin.

Bebek Bakımı Nasıl Olur?

Aile, Yeni Doğmuş, Bebek, Çocuk, Mutlu, Anne, Sevimli
Uyku Ve Bebek

Bebek bakımı nasıl olur? İkinci sorun olarak ise uyku problemi olarak karşımıza çıkıyor bu noktada ise size biraz gayret etmek düşüyor. Bebek anne karnında kendine belirli saatlerde uyku programı hazırlar ve 9 ay boyunca o programa uygun yaşar. Doğduktan sonra bebeğin alışık olduğu durumdan vazgeçirmek biraz zor olabilir ama imkânsız değildir.

Çalışan anneler daha da çok zorluk yaşadıkları için verdiğim önerilere uyum sağlayamayabilir. Bu sebeple destek almaları onlar için daha iyi olacaktır. Ev hanımları için uygun olan önerim ise bebeğiniz uyudukça işlerinizi bırakın ve sizde uyuyun dinlenin. Bu durum sizi dinlendirirken bozulan psikolojinizi de düzene sokar. Akşam uykularında bebeğinizi normal saatinden önce uyandırın ve onunla biraz oynayın. Bu durum sizi mutlu ederken onu da yorar ve geceleri daha uzun ve kaliteli bir şekilde uykusuna sebep olur. Her gün bu yöntemi uygulamak bebeğinizin kısa sürede sizin uyku saatlerinize uyum sağlamasına yardım eder. Yaz İçin Mükemmel Diyet Listeleri yazımızla doğum kilolarınızı kolayca verebilirsiniz.

Bebek Bakımı Eğitimi

Bebek, Yeni Doğmuş, Çocuk, Ebeveynlik, Üst, Anne, Bakım
Bebek Bakımı

Bebek bakımı eğitimi anne ve babalara çok fayda sağlamaktadır. Birçok sayıda bebek eğitimi olduğu için size en uygun olanı öğrenip uygulamak bakım sırasında çok faydalı olacaktır. İlk doğumdan sonra uygulanacak en faydalı eğitimleri yazımızda paylaştık. Bu eğitimler çok yerde verilmektedir ancak gidecek durumda değilseniz internet üzerinden de faydalanabilirsiniz.

  • Doğum sonrası yoga eğitimi
  • Emzirme danışmanlığı eğitimi
  • Bebek masajı eğitimi
  • Emzirme ve emzirme teknikleri
  • Anne sütünün sağılması ve saklanması
  • Yeni doğan bebeğin günlük bakımları
  • Gaz sorunları ve çözümleri

Bebeğinize yardımcı olmak için bunlara benzer birçok eğitim yollarından destek alarak bakımı kolay hale getirebilirsiniz. Bebek bakımı zorluklarını eşlerin yardımı ile aşmak her zaman daha kaliteli olacaktır. Bebeğinizle ve sağlıkla kalmanız dileğiyle…

 

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.