Baş Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçer?

- Sponsorlu Bağlantı -

Baş Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçer?

Baş ağrısı, hemen her yaş ve cinsiyetten kişinin en sık karşı karşıya kaldığı bir sağlık sorunudur. Bu sorun, baş bölgesinin belirli bir kısmında yaşanabildiği gibi aynı zamanda başın bütün bölümünde de görülebilmektedir. Birbirinden farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan bu sağlık problemi, birkaç saat sürebildiği gibi günlerce ya da haftalarca da sürebilmektedir. Bu gibi farklılıklara sahip olması sebebi ile de baş ağrısının çeşitli türleri de bulunmaktadır. Herhangi bir rahatsızlık sebebi ile ortaya çıkmayan baş ağrıları, birincil grubuna dâhil olmaktadır. Bir hastalık sonrasında ortaya çıkan baş ağrıları da, ikincil grup olarak nitelendirilmektedir.

baş ağrısı

Kişiler için oldukça rahatsız edici bir durum olan, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen ve günlük işlerin aksamasına sebep olan baş ağrısı, farklı nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Baş ağrısı nedenleri, birincil ve ikincil ağrı şeklinde kategorize edilebilmektedir. Birincil baş ağrısında yaşanan ağrı, migren ağrıları nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Çevresel ve genetik faktörlerden ortaya çıkan bu ağrılar, kişiler tarafından oldukça rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Uykusuzluk, çok yorulmak, düzensiz beslenme, göz yorulması, parlak ışıklara maruz kalmak, yüksek desibel ses ortamında bulunmak, uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmek ve bu gibi çevresel faktörlerden dolayı baş ağrıları ortaya çıkabilmektedir. İkincil gruptaki ağrı problemlerinin ortaya çıkmasında ise; damar hastalıkları, beyin ve sinir rahatsızlıkları, sinüzit ve beyin tümörü gibi ciddi hastalıkları rol oynamaktadır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Günlük hayatın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesini olumsuz yönde etkileyen bu sağlık problemi, kişilerin sıklıkla yaşadığı bir problemdir. İlk olarak baş ağrısının birincil ya da ikincil baş ağrısı olarak ayrımının yapılması gerekmektedir. Açık havada yürümek, kişilerin bol oksijen almasını sağlamasından dolayı baş ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Migrenden dolayı kaynaklanan baş ağrılarında ise, karanlık ve sessiz bir ortam içerisinde uyumak oldukça etkili olabilmektedir. Kaşların arasından başlayarak şakaklara doğru yapılan masaj ve ılık su ile alınan duşlar da, kişilerin yaşadıkları baş ağrılarının geçmesini sağlayabilmektedir. Uzmanlar tarafından baş ağrısına iyi gelen şeyler arasında muz ve balık yağı gibi besinlerin bulunduğu da belirtilmektedir. Yaşanan ikincil baş ağrısı probleminde ise, kişilerin muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bir hastalık sebebi ile ortaya çıkmasından dolayı, bilinçsizce alınan ilaçlar çok daha ciddi problemlere sebep olabilmektedir.

- Sponsorlu Bağlantı -

baş ağrısı

Baş ağrısı, kişilerin genellikle çok dikkate almadıkları bir sağlık problemi olmaktadır. Fakat hamilelik dönemi içerisinde olan kadınların yaşadıkları baş ağrılarının, ciddiye alınması gerekmektedir. Hamilelikte daha da mutsuz olunmasına sebep olan bu sağlık probleminde, hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer? Sorusu oldukça yaygın bir şekilde sorulmaya devam etmektedir. Bu önemli dönem içerisinde kadınların ilaç almaması önerilmektedir. Bu sebeple de, bu problemi yaşayan hamile kadınların doktorlarına danışmadan ağrı kesici gibi ilaçları almamaları gerekmektedir. Bol sıvı tüketmek, serin ve loş bir ortamda kişinin dinlenmesi, sırt ve omuz bölgelerine yapılan hafif masajlar hamilelik sürecinde olan kadınların baş ağrılarını hafifletebilmektedir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.