Bamya Kızartması Tarifi

- Sponsorlu Bağlantı -

Kadın Dergisi Yemek Tarifleri sayfalarımıza bamya kızartması tarifi ile devam ediyoruz. Bu yazımızda bamya kızartması nasıl yapılır? Bamya kızartmasının yapılışı ve gerekli malzemeleri inceleyeceğiz. Hazırlanışı ve yapılışını adım adım tarif etmeye çalışacağız.

Öncelikle bamya kızartması için gereken malzemeleri sayalım,

Bamya Kızartması Tarifi İçin Malzemeler:

  • 500 gram büyük boy bamya
  • Yarım su bardağı mısır unu
  • Yarım su bardağı galeta unu
  • Sıvı yağ
  • Baharat (İsteğe göre pul biber, karabiber, kimyon vs)
  • Sunum için bir kase sarımsaklı yoğurt

Bamya Kızartması Hazırlanışı

Eminim birçoğunuz ya da eşiniz ve çocuklarınız bamya sevmezsiniz. Bamya sevmemenin nedeni ise genellikle ön yargıdır. Ancak güzel pişirilen bamya yemeği oldukça lezzetlidir.

- Sponsorlu Bağlantı -

Bamya, sindirim sistemi için tamir edici bir etki yaratır. Maalesef özellikle akışkan kısmı bamya yememenin temel nedeni olarak gösterilir. Bu ön yargıyı ortadan kaldırırsak eminim bamya yersiniz. Aslında bamyanın sıvısı bir takım işlemlerle ortadan kaldırabiliriz. Bu etken ortadan kalkarsa elbette ki yersiniz.

Bamyanın sıvılaşması nedeni ile bamyadan uzak duran insanlar genelde kızartmaları severler. Çünkü kızartmalar daha lezzetli gelir. Bu sebeple bu sayfamızdaki tarifimiz bamya kızartması tarifi size bamyayı yenmez halden sevilesi bir hale getireceğinden eminiz.

Öncelikle bamyanın direkt olarak kızarması mümkün değildir. Hem çok zaman alır, hem de iç kısımlarının çiğ kalması çok yüksek ihtimaldir. Bunun nedeni yağ ile kızarırken bir yandan da sıvı hale gelir -ki bunu önlemek için derin bir tencere içerisinde limonlu, kaynar suda beş dakika kadar temizlenmiş bamyaları haşlamak gerekir. Böylelikle bamyaların rengi değiştiğinde alabiliriz.

Bamyalar bu şekilde kızarmaya hazır hale geliyor. Dikkat etmeniz gereken iki nokta var ki suya kesinlikle tuz atmıyoruz. Tuz, her yemekte erimeye neden olur ve bamyalar sıvılaşmaya çok müsait olduklarından onlara tuz yerine sertleştirici etkisi olan ve temizleyen limon ile haşlamanız gerekir.

Haşlamada amacımız bamyaları yenilebilir hale getirmek değil, kızarabilir hale getirmektedir. Bu sebeple renk değiştiğinde ocaktan alıp süzmeniz gerekmektedir. Herhangi bir sorun yok.

Ocaktan alıp, süzdüğümüz bamyalar artık mısır, galeta, tuz karışımına bulanıp kızartılabilir ama istersek bu karışıma baharatta atabiliriz. Elbette damak tadımızın istediği ölçüde baharatları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Daha sonra sıvı yağda kızartıyoruz ama yağın kızgın olması ve bamyaların üstünü kaplayacak kadar olması bamyanın her tarafının eşit pişmesi, sosunu kayıp etmemesi adına önemlidir.

Çok ama çok kullanışlı bir tarif, özellikle çocukları bamyayı sevmeyen anneler için birebirdir. Umarız bamya kızartması nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bu yazımızda bulabildiniz. Şimdiden afiyet olsun.

bamya kızartması tarifi
bamya kızartması tarifi

Görseller için kaynak: Google Görseller

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.