Bağırsak Çalıştıran Besinler Nelerdir?

- Sponsorlu Bağlantı -

Bağırsak Çalıştıran Besinler Nelerdir? 

Vücudumuzun sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için her sistemin düzenli olarak işlevini yerine getirmesi gerekmektir. Stres, regl dönemi, kabızlık, ishal, bağırsak enfeksiyonu ve bu gibi çok sayıda faktör, kişilerin bağırsaklarının düzgün çalışamamasına sebep olur. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak için bağırsak sağlığına da dikkat edilmelidir. Bu kapsamda tüketilmesi önerilen birbirinden faydalı besin bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise, bağırsak çalıştıran besinler için kapsamlı bir araştırma yapılmalı ve bu besinleri kullanmaya başlamadan önce muhakkak bir uzmana danışılması gerektiğidir.

Bağırsak Çalıştıran Besinler ve Özellikleri

Bağırsakların yavaş çalışması ya da bağırsak tembelliği gibi problemler çok sayıda kişinin karşı karşıya kaldığı durumlardır. Her geçen gün kişiler farklı bağırsak sorunları yaşamakta ve bu durum kişilerin hayat kalitelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bağırsaklarda yaşanan problemlerin önüne geçebilmek için bağırsak çalıştıran besinlerden destek alınabilir. Bu besinlerin düzenli periyotlarda ve doğru miktarlarda alınması, bağırsakların çok daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Sözü geçen bu besinler ise şu şekildedir;

  • Sarımsak: İçerisindeki maddeler, sarımsağın adeta bir antibiyotik görevi görmesini sağlamaktadır. Yemeklerin pişmesine yakın, bir diş sarımsak ilave edilmesi bağırsak problemlerinde oldukça etkilidir.
  • Elma: Lifli meyveler arasında yer alan elma, bağırsak sistemini düzenleyerek kişilerin metabolizmalarını hızlandırmayı da sağlar.
  • Kuru kayısı: içerisinde bulunan antioksidan özellikli maddeler sayesinde bağırsakların temizlenmesinde son derece etkin bir görev üstlenir.
  • Lahana turşusu: Evde yapılan ve içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmayan lahana turşusu, doğal bir antioksidandır. Bağırsakların temizlenmesini sağlayan bir probiyotik kaynağıdır.
  • Süt ve süt ürünleri: Bağırsakların hızlı ve etkili bir şekilde çalışması için süt ürünlerinin tüketilmesi önerilmektedir. Fakat bu noktada kişilerin laktoz intoleransı gibi durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Laktoz İntoleransı olan kişilerin bu gibi besinleri tüketmesi gaz problemlerini yaşamalarına sebep olabilir.

Yukarıda yer alan besinlerin yanı sıra bitki çayları ve kuruyemişler de kişilerin bağırsaklarını çalıştırma konusunda oldukça etkilidir. Fakat her besinin tüketimi esnasında porsiyon kontrolü yapılmalı ve kişilerin muhakkak bu besinleri tüketmeden önce bir uzmana danışması gerekmektedir.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.