Ağır Metallerden Kurtulma Yolları

- Sponsorlu Bağlantı -

Ağır Metallerden Kurtulma Yolları

Hava kirliliği, belki de günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Bilim adamları, özellikle de her geçen gün daha da artan hava kirliliğinin hem şimdiki nesil hem de gelecek nesil için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurgulamaktadır. Kirli havanın solunması, uzun vadede çok ciddi sorunlara gebe olabilir. Bu sebeple de kirli hava ile vücuda alınan ağır metaller ve bu gibi zararlı bileşenlerin düzenli olarak vücuttan atılması düşünülenden çok daha ciddi bir konudur. Ağır metallerden kurtulma yolları, kişinin zaman içinde daha sağlıklı ve enerjik bir birey olmasına olanak tanır.

Vücuda ağır metallerin alınmasının sebebi yalnızca kirli havayı solumak değildir. Birçok hayvansal ve bitkisel besinde de oldukça ağır metaller bulunmaktadır. Aynı zamanda tatlı su kaynakları da, kişilerin vücutlarına ağır metal almalarına neden olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra kirli havaya maruz kalan topraklara dokunulması da, yine emilim yolu ile vücuda ağır metal alımına neden olabilir.

ağır metallerden kurtulmanın yolları

Ağır metallerden kurtulma yolları denildiğinde, akıllara çok komplike işlemlerin yapılması gerektiği gelse de, doğal yollar ile vücudu arındırmak mümkündür. Su tüketimi, bu kapsamda yapılabilecek en etkili ve belki de en basit yöntemlerden biridir. Vücudun %65’nin su ile kaplı olduğu düşünüldüğünde, düzenli olarak su tüketiminin sağlanması vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında oldukça etkili olduğu görülebilir. Vücutta meydana gelen dehidrasyon, hücreleri zarara uğratan serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlar. Düzenli olarak yeterli miktarda su tüketimi, vücudun kaybettiği mineral ve diğer besinlerin de taşınmasını sağlar. Bütün bunlar, vücuttan ağır metallerin atılması kapsamında oldukça etkilidir.

Ağır Metallerden Kurtulma için Püf Noktalar

- Sponsorlu Bağlantı -

Fermente edilmiş gıdalar, probiyotik açısından son derece zengindir. Vücutta biriken ağır metallerden kurtulmak için tüketilen fermente gıdalar ise probiyotik içerikli yoğurt, süt, peynir, kefir, soğan, sarımsak ve mayalı tofu olarak özetlenebilir. Tüketilen bu besinler ile birlikte, bağırsakta bulunan laktik asit bakterileri sayesinde vücuttaki ağır metaller bağırsak yolu ile vücut dışına atılır.

ağır metallerden kurtulmanın yolları

Polifenol besinler; kansere karşı mücadelede, kardiyovasküler hastalıklar ile savaşta ve kilo verme programlarında kullanılan mikro besinlerdir. Keten tohumu, karanfil, kurutulmuş baharatlar, zencefil, kakao, bitter çikolata, yaban mersini, yeşil çay ve anason polifenol besinler arasında yer almaktadır. Vücuttan ağır metallerin atılması kapsamında tüketilen bu besinler, antioksidan etkiye sahiptir. Antioksidan etkiye sahip olması sebebi ile de düzenli ve yeterli miktarda kullanılması sayesinde vücuttaki ağır metallerden kurtulmak için son derece etkilidir.

Glutatyon, kişilerin vücudundaki birincil antioksidandır ve vücuttaki ağır metalleri hedef alarak onların karaciğer ve böbrek aracılığı ile vücut dışına atılmasını sağlar. Özellikle de arsenik gibi vücutta Glutatyon enziminin üretilmesini engelleyen metaller, vücuda ciddi ölçüde zarar verebilir. Bu sebeple de kükürt içerikli besinlerin tüketilmesi, vücuttaki Glutatyon enziminin salgılanmasına yardımcı olarak vücuttaki ağır metallerin vücut dışına atılmasına olanak tanır. Bu kapsamda tüketilmesi önerilen besinler ise; ıspanak, su teresi, lahana, karnabahar, soğan, sarımsak, brokoli ve pırasadır. Bütün bunların yanı sıra düzenli olarak yapılan egzersizler de, kişilerin terlemesine sebep olmakta ve vücutta biriken ağır metallerin ter yolu ile vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

- Sponsorlu Bağlantı -

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.